Специалисти СЪСИПАХА "гениите" от ПП: Скенерите за изборите ще струват 50-60 млн. евро! Тези хора нямат понятие какво всъщност предлагат
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Колко ще ни струва закупуването на сканиращи устройства за бюлетините и как най-ефективно да се организира изборният процес? В ефира на предаването „Твоят ден” по NOVA NEWS темата коментираха Красимир Симонски - бивш председател на Държавна агенция „Електронно управление”, и бившият член на ЦИК Красимир Калинов.
„Сканирането на изборните бюлетини в секцията ще става след попълване на бюлетината. За да бъде реализирана тази идея, трябва да закупим устройства за около 12 000 секции в страната, както и за секциите в чужбина. Според специалистите това би струвало 50-60 млн. евро”, каза Калинов.
„Тези хора, които предлагат промени в Изборния кодекс, нямат понятие какво всъщност предлагат. Всички промени трябваше да се съберат и да се създаде нов Изборен кодекс. Някои от тези предложения са необединими. Преброителните центрове в този си вид са неприложими, трябва да бъдат оборудвани с машини. Ако се брои на ръка, както предлагат от БСП, това е практически неизгодно. Трябва да изберем сигурност или удобство за гласуването”, обобщи Калинов. И препоръча „хартиени бюлетини, чието отпечатване е по-евтино, както и добра организация на автоматични преброителни центрове”.
Според Симонски въпросните места ще увеличат влиянието на субективния фактор. „Бих сравнил сегашните машини за гласуване и тези с оптично сканиране. И двете са компютри с операционна система, с драйвъри, интерфейси – напълно еднакви са. Процесът на сертифициране трябва да се повтори. Това, което има в повече, е скенерът. Възможно е и сегашните машини да се свържат с една машинка за сканиране. Докато не се направят тестове обаче, няма да разберем колко ще е ефективно”, заяви Симонски.
Според него машините, с които разполагаме, са най-добрата технология – за директно записване на вота и с издаване на контролна разписка. „Въвеждането на скенерите е добавяне на процеси с хартията, която трябва да се попълва – ръчно или машинно. Крайният резултат ще е същият”, каза бившият председател на Държавна агенция „Електронно управление”.