СПЕШНА ПОМОЩ: Катя Сунгарска с коментар за метежите, ранените полицаи и разрастването на коронавируса у нас
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
"Миналата сряда, наистина беше напрегнато и много тежко за колегите ми. Равносметката от 20 часа до 2 часа през нощта е, че 6 спешни екипа бяха на площада. На място бяха прегледани над 60 души, като беше оказана медицинска помощ и на над 40 полицаи. Осъществихме превантивно и много прегледи в районните управления, където имаше задържани лица. Така че за нас работата беше изключително стресова и натоварена." Това сподели пред "Монитор" говорителят на Спешна помощ Катя Сунгарска по повод метежите на 2-ри септември, когато група агресори нападнаха полицаите.
По повод фалшивите сигнали, които ежедневно се получават в Спешна помощ, Сунгарска споделя, че този проблем е характерен само за нас, но в други държави има въведени доста тежки рестрикции. Тя дава за пример САЩ и когато на адреса се отзовават парамедици и екип на пожарната, когато се окаже, че сигналът е фалшив, глобата е двойна. По думите й не е въпрос на глоба, но и на отговорност, но при неспазване на правилата има солени глоби.
Сунгарнска разказва и за първите тежки седмици, когато коронавируса настъпи остро у нас. "Не мога да ви опиша каква беше емоцията, спомням си сълзите в очите на колегите. Като че ли за първи път се обърна внимание на усилията на спешните медици, на труда на лекарите като цяло", спомня си Сунгарска.
И допълва, че по принцип спешните екипи остават анонимни, защото те стабилизират пациента, като целта е да може да бъде транспортиран без риск или с минимален. В болницата вече започват обстойни изследвания, за да се прецизира диагнозата. Болният се запознава с лекарите, сестрите, санитарите и спешните медици биват забравени, а не са редки случаите, в които точно те спасяват живота.
Като една от важните теми е и недостига на спешни екипи в София. "За населението и големината на град като София екипите трябва да са минимум 80, а ние разполагаме средно с 15-18. Понякога дори и по-малко. Все пак и медиците боледуват и ако по график са 18 екипа, но на дежурството два отсъстват по болест, броят им става 16. От началото на пандемията до сега екипите ни работят в пълна мобилизация. Дават се извънредни дежурства в почивните дни, за да се покрият необходимостите. Колегите вече са свръхизморени. Работи се с изключителен интензитет", казва Сунгарска и допълва, че в същото време очакванията към спешните медици са огромни, защото всеки си мисли, че състоянието му е много тежко.
"Получаваме сигнали за неспешни състояния и хората очакват, че ще стигнем до пациента едва ли не за 2-3 минути. Но ние не използваме хеликоптери, екипите се придвижват с линейки, които попадат в задръстванията, въртят се в каретата. Има и медицински триаж, който указва за кое състояние за колко време трябва да са на адреса. Често се налага да се изчаква да се освободи екип. Въпреки всичко, се работи денонощно и медиците полагат неимоверни усилия, за да си свършат качествено работата. За екипите ни има много тежки моменти, когато въпреки че са направили всичко възможно, резултатът не е добър. В такива моменти те страдат като за близки хора", допълва още говорителят на Спешна помощ.
За разпространението на коронавируса у нас, Сунгарска не крие своето притеснение. "Като че ли свикнахме с тях и това, че няколко човека са изгубили живота си, сякаш е нещо обичайно. А не е така. Наистина зад всяка една цифра се крие дори не една, а няколко човешки съдби. Това са и близките на този човек, приятелите му. Всички те изживяват огромна мъка от загубата. Затова, когато хората чуят поредната статистика, нека да я осмислят през призмата на собственото си страдание по загубата на близък. Този вирус взе много човешки животи. Чувам изказвания от рода, че всеки ден умират хора. Така е, но когато се загуби живот, това наранява и се преживява. Не може да се приема за нещо обичайно от близките", казва Сунгарска и допълва, че не са се сбъднали първоначалните прогнози за отслабване на вируса.
"Така че COVID-19 го има. Казвам го и защото загубихме наши колеги. Мога да призова само към отговорност. Ако човек не желае да бъде отговорен към себе си, към собствените си живот и здраве, то нека бъде отговорен към другите. Всеки има най-малко един човек, когото обича, и нека помисли поне за него", казва още говорителят на Спешна помощ.