BG EN

Спомени от соца: Морето на Народната република – рай за туристите от ГДР

ГОРЕЩО
РЕТРО

Спомени от соца: Морето на Народната република – рай за туристите от ГДР

128764
на 06.08.2017
Спомени от соца: Морето на Народната република – рай за туристите от ГДР
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

През социализма българското Черноморие беше любима туристическа дестинация за много граждани на ГДР. По време на Студената война нашето море беше и място, където си устройват срещи роднини, близки, приятели и познати от ГДР и ФРГ, тъй като режимът на пътуванията между тях беше сложен.

Докато западногерманците ходеха на почивки в Италия, Испания, Гърция или Дания, източногерманците имаха по-малък избор. Близкото Балтийско море или разходка из горите на Тюрингия са много хубави, но широкият свят привлича по-силно. Той пък за гражданите на ГДР се изразяваше в почивка в братската социалистическа страна България.

На почиващите от „страната на работниците и селяните”, както е известна ГДР в соцлагера, българското Черноморие предлагаше слънце, плажове и екзотична храна. Картичките, които летят към Източен Берлин, Дрезден и Ерфурт, са с „поздрави от юг”. За западняците югът са Италия и Испания, в източното географско съзнание обаче НРБ е най-южната точка, долчевитата на Варшавския договор. Западът е затворен, но на Изток могат да пътуват когато и както решат.

Някои пристигаха със самолет, други със собствените си трабанти, а трети дори на автостоп. Жените си позволяваха летни флиртове, което бе добре дошло за родните гларуси, а мъжете германци се отърсваха от „стреса в завода” и се заглеждаха по другарките в бански костюми.

препоръчано

Съзнанието, че са втора класа хора, преследваше източногерманците дори в България. За тях страната съвсем не е евтино място. „Тук ние от ГДР можем да си позволим само най-необходимото”, пише в стари картички от Черно море. Онова, което радва окото на селянина от покрайнините на Карлмарксщат, е изобилието от местни зеленчуци и плодове, което компенсира донякъде винаги липсващите банани. А и България им предлагаше слънце, пясък и екзотична храна.

Още интересни четива вижте само на Retro.bg!

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Алена с ексклузивен хороскоп за сряда - Телците ще бъдат изненадани от финансов успех, Раците ще имат семейни проблеми САМО В ПИК! Алена с ексклузивен хороскоп за сряда - Телците ще бъдат изненадани от финансов успех, Раците ще имат семейни проблеми
ПИК TV x
ЕКШЪН В ПИК TV! Станислав Анастасов им го каза в очите: ППДБ и Възраждане поддържате зеления рекет в България! А олигархът Иво Прокопиев...(ВИДЕО) ЕКШЪН В ПИК TV! Станислав Анастасов им го каза в очите: ППДБ и "Възраждане" поддържате зеления рекет в България! А олигархът Иво Прокопиев...(ВИДЕО)
ново
Днес: 7
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
19373
четат ПИК