ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Астрономи от Харвардския университет твърдят, че е напълно възможно извънземна космическа сонда да е посетила Слънчевата система и Земята през 2017 г., съобщават световните медии, цитирани от „Обекти”
Необичайният Оумуамуа (на местния език в Хаваи означава “вестоносец от миналото”), който бе оприличен на пура, премина през нашата система през миналата година. Той бе открит за пръв път през октомври 2017 г. от телескопа Pan-STARRS 1 на Хавайския университет в Халеакала, Хаваи.
И досега учените не могат да определят какво точно представлява Оумуамуа. На този етап те го категоризират просто като „нов вид междузвезден обект“.
Харвардските астрономи обаче спекулират, че е възможно да става дума за космическа сонда, изработена от интелигентни същества и изпратена до Слънчевата система, за да я проучи. Теорията се базира върху необичайното ускорение на космическия обект, който астрономите наблюдавали при преминаването му.
Проучването е направено от Ейбрахам Лоуб – професор по астрономия и Шмуел Биали. Лоуб има публикувани четири книги и над 700 статии за черни дупки, бъдещето на вселената и търсенето на извънземен живот.
“Оумуамуа има странна форма, няма нито една характеристика на комета или астероид. Обектът се движи през пространството по начин, който учените не очакват", коментира Лоуб.
Според него най-интересното в случая е, че " траекторията му намеква за допълнително ускорение, различно от това, което притеглянето на Слънцето предизвиква”.
Учените успяха да наблюдават необичайния обект едва три дни, преди Оумуамуа да напусне Слънчевата система.