ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Има ли живот на Европа - един от четирите най-големи спътника на планетата-гигантЮпитер, открита от Галилео Галилей през 1610 година? Отговор на този въпрос може да даде изстрелването на орбиталната космическа обсерватория на НАСА "Клипър", предвидено за 2020 година, съобщиха Асошиейтед прес и ТАСС.
На пресконференция във Вашингтон научният ръководител на проекта Курт Нибур разказа, че космическият апарат ще бъде снабден едновременно с 9 прибора, подбрани след изучаването на 33 предложения. През следващите години със създаването им ще се заемат сътрудници на лаборатории на НАСА и учени от американски университети. Общата стойност на проекта, като не са включени разходите за изстрелване с ракети-носители, се оценява на около 2 млрд. долара.
"Европа ни омагьосва с ледената си покривка и признаците за наличие на огромен океан", заяви заместник-директорът на НАСА по научните въпроси Джон Грансфелд. По думите му сондата "Галилео", която застана първа на орбитата на Юпитер преди повече от 10 години, и прочутият орбитален телескоп "Хъбъл" са открили, че на Европа могат да съществуват условия, достатъчни за зараждането на живот: вода, наличие на определени химични елементи и източник на енергия.
"По всяка вероятност Европа е покрита с леден щит, под който има солен океан с дълбочина до 100 км", разказва директорът на отдела за планетарни изследвания на НАСА Джим Грийн. Учените смятат, че водата, пробивайки дълбокия лед, периодично излиза на повърхността, образувайки фонтани и оставяйки микроскопични капки влага в крайно разредената атмосфера. Такива изводи са били направени с помощта на "Хъбъл" през 2012 г. в района на южния полюс на Юпитер.
Сред уредите, с които ще бъде снабден космическият апарат "Клипър", влизат магнитометър, радар, който може да надзърне в океана под дълбоката ледена покривка, инфрачервен и ултравиолетов спектрометър, а също две фотокамери с висока разделителна способност, които трябва да заснемат 90 процента от повърхността на небесното тяло. "Ние се надяваме, че тези прибори ще дадат възможност да се разкрият тайните на Европа и ще ни помогнат в търсенето на живот отвъд пределите на Земята", казва Грансфелд.
Сътрудници на НАСА съобщават, че космическият апарат, снабден със слънчеви батерии, ще кръжи по елиптична орбита около Юпитер и не по-малко от 45 пъти ще премине на разстояние от 25 до 2,7 хиляди километра от спътника на планетата. Предвидено е мисията на "Клипър" по изучаване на Европа да продължи три години.