Средствата по депозити във фискалния резерв са 8525 млн. лв.

Икономика

Средствата по депозити във фискалния резерв са 8525 млн. лв.

5250
на 30.04.2021
Средствата по депозити във фискалния резерв са 8525 млн. лв.
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Управителният съвет на Българската народна банка прие и внесе в Народното събрание годишния отчет на Банката за 2020 година, съобщиха от БНБ.

WINBET – забавление онлайн с над 2000 слот игри! (18+)

препоръчано

По-строги мерки за ограничаване на разпространението на коронавируса в страната доведоха до забавяне на икономиката първото тримесечие на 2020 г. и ръст от 0.4 на сто на БВП, последвано от силен спад ( минус 10.1 на сто) през второто, частично възстановяване на икономическата активност с 4.3 на сто през третото тримесечие и ново забавяне на верижния растеж в края на годината до 2.2 на сто. За цялата 2020 г. реалният БВП се понижи с 4.2 на сто, отчитат от БНБ. 

За ограничаването на спада на икономическата активност допринесе антицикличната фискална политика чрез увеличените нетни трансфери към икономическите агенти, програмите за запазване на заетостта и по-голямото правителствено потребление и инвестиции, отчитат експертите на Централната банка.

През годината броят на заетите в икономиката се понижи с 2.3 на сто спрямо 2019 г. главно поради намалението им в най-засегнатите от мерките срещу COVID-19 сектори: търговия, транспорт, хотелиерство и ресторантьорство. Въведените от правителството социално-икономически мерки повлияха за частично ограничаване на спада в броя на заетите. По данни от Наблюдението на работната сила на Националния статистически институт (НСИ) равнището на безработица се повиши до 5.2 на сто средно за 2020 г. (4.3 на сто през 2019 г.), докато данните на Агенцията по заетостта са отчели средно за 2020 г. по-високо равнище на регистрираната безработица - 7.4 на сто (5.6 на сто през 2019 г.).

Одобреният от БНБ частен мораториум върху задълженията по кредити е имал важно значение за смекчаването на ликвидните затруднения на фирми и домакинства през годината, пише в документа. Икономическите ефекти от разпространението на COVID-19 и мерките за ограничаването му са предизвикали забавяне в темпа на растеж на потребителските цени и в края на 2020 г. годишната инфлация е била 0.0 процента (3.1 на сто инфлация в края на 2019 г.).

През 2020 г. депозитите на неправителствения сектор в банковата система са нараснали със сравнително високи темпове (с 9.7 на сто в края на 2020 г., колкото е растежът им и към декември 2019 г.). Годишният растеж на кредита за нефинансови предприятия и домакинства се е забавил до 4.5 на сто в края на 2020 г. (спрямо 7.4 на сто през декември 2019 г.). Несигурността относно бъдещото развитие на макроикономическата среда и слабата инвестиционна активност в страната през 2020 г. са ограничили търсенето на кредити от частния сектор, отчита БНБ.

Същевременно след въвеждането в страната на мерките срещу разпространението на COVID-19 банките са затегнали кредитните си стандарти и условия, пише в документа. През 2020 г. бюджетното салдо по консолидираната фискална програма (КФП) на касова основа е отрицателно и възлиза на минус 3532 млн. лв. (минус 3.0 на сто от БВП). Към края на декември 2020 г. средствата по депозити във фискалния резерв са 8525 млн. лв. (7.2 на сто от БВП), от които 8026 млн. лв. по депозити в БНБ.

При управлението на брутните международни валутни резерви БНБ е продължила да провежда консервативна политика, като още през първата половина на март са предприети рестриктивни инвестиционни ограничения. Налагането на тези инвестиционни ограничения имало за цел и е довело до намаляване на кредитния и пазарния риск, както и до увеличаване на ликвидността на валутните резерви, пише в резюмето на годишния отчет на БНБ. В средата на 2020 г., след настъпилото постепенно нормализиране на ситуацията на международните финансови пазари, повечето от наложените по-рано инвестиционни ограничения са били отменени, което доведе до възстановяване на нормалния инвестиционен процес при управлението на валутните резерви. Същевременно толерансът за кредитен риск беше намален значително в сравнение с този от края на 2019 г. Инвестиционните лимити за минимална и максимална кредитна експозиция по класове активи, както и лимитите за концентрация на активи към отделни емитенти и контрагенти са били променени към по-консервативни.

В края на 2020 г. пазарната стойност на брутните международни валутни резерви възлиза на 30 848.2 млн. евро, което е повишение със 6012.6 млн. евро спрямо края на 2019 г., или 24.2 на сто растеж на годишна база. През миналата година преобладаващата част от активите е била инвестирана в ценни книжа с много високо кредитно качество, чийто среден дял в общите валутни резерви за годината възлиза на 56.5 на сто. Средногодишният дял на депозитите е бил 27.2 на сто, а делът на наличните средства е увеличен до 16.3 на сто (от 4.2 на сто в края на 2019 г.). Нетният доход от управлението на валутните резерви през 2020 г. възлиза на 226.06 млн. евро, което представлява 1.00 процент нетна доходност за периода.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 17 април - Овните са крайно чувствителни, Водолеите да не се захващат с нови задачи САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 17 април - Овните са крайно чувствителни, Водолеите да не се захващат с нови задачи
ПИК TV x
СУПЕР ШОУ! ПИК изненада Кирил Петков с уникален подарък за рождения му ден, той: Голяма радост ще е за вас да си отида в Канада, но това няма да се случи (ВИДЕО/СНИМКА) СУПЕР ШОУ! ПИК изненада Кирил Петков с уникален подарък за рождения му ден, той: Голяма радост ще е за вас да си отида в Канада, но това няма да се случи (ВИДЕО/СНИМКА)
ново
Днес: 28
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК