ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Плановете на правителството на Александър Вучич да построи паметник на убития през 2003г. бивш премиер Зоран Джинджич предизвикаха недоволството на партията на самия Джинджич, пише сайта „Болкан инсайт”. Вучич обяви в неделя плановете за издигане на паметника до 2018г., когато ще се отбележи 15-годишнината от атентата. Някои от важните фигури в Демократичната партия на Джинджич, която сега е в опозиция, определиха жеста като неуместен. „Много е грубо и гнусно от страна на Александър Вучич, предвид негови изказвания за Джинджич, сега да анонсира издигането на негов паметник”, заяви ръководителят на Демократичната партия в столицата Белград Балса Бозович.
„Вучич никога няма да разбере политиките и идеите на Зоран Джинджич”, допълни Бозович и припомни, че Вучич, тогава зам.-премиер, и неговата Сръбска прогресивна партия са се възпротивили на иницатива за отбелязване на 10-годишнината от смъртта на Джинджич през 2013 година. През 2003 година тогавашният министър-председател беше убит от член на престъпния клан „Земун”, Звездан Йованович, който през 2007г. беше осъден на 40 години затвор за покушението. Сегашният лидер на Демократичната партия Боян Пайтич също заяви, че той и сегашното ръководство на партията са против правителствената инициатива. „Тези, които представляват всичко, срещу което той се бореше, сега искат да му вдигнат паметник”, определи Пайтич днешната ситуация.
„Вместо да подкрепят идеята Зоран Джинджич да има паметник в Белград, те превърнаха всичко в политически въпрос”, заяви Горан Весич, бивш член на Демократичната партия и някогашен ръководител на кабинета на Джинджич, който в момента е в СПП на Вучич. В политическото си минало сегашния премиер беше част от Сръбската радикална партия на Войслав Шешел, както и министър във времената на бившия диктатор Слободан Милошевич. Джинджич и останалите лидери на Демократическата партия бяха в челото на борбата срещу Милошевич, който беше свален през 2000 година. Самият Джинджич стана премиер през 2001 година. След 2008г.
Вучич и основаната от него СПП загърбиха „радикалния” национализъм и възприеха много от про-европейските виждания на убития бивш премиер и в момента управляват страната именно с такава програма. На предварителните парламентарни избори в края на миналия и началото на този месец коалицията около Вучич и СПП получи одобрението на над 48% от сърбите, за да продължи да управлява страната още 4 години. Демократическата партия и нейната коалиция „За справедлива Сърбия” спечелиха 6% одобрение.