ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Пилотите на ирландския нискотарифен превозвач "Райънеър" в Германия, Ирландия, Белгия, Швеция и Холандия започнаха най-мащабната стачка в историята на авиокомпанията, съобщи БНР. В България няма да бъдат реализирани два полета от и за Брюксел и Берлин, казаха от пресцентъра на летище София.
Оттам уточниха, че и двата полета са вечерни, и че компанията има ангажимент да уведоми клиентите си за отменените полети.
Пилотите и кабинният персонал искат по-добри заплати и условия на труд.
Ще бъдат отменени 400 от общо 2400 полета в Европа, като това ще засегне 55 000 пътници в разгара на летния сезон.
Заради протеста ще бъдат отменени 400 от общо 2400 полета в Европа, включително и 4 от и до София.
Холандските пилоти ще могат да се включат в стачка, след като вчера получиха разрешение за това от холандски съд, чрез който компанията се опита да попречи на протеста.
Пилотите на "Райънеър" получиха право да членуват в синдикати едва миналата година.
"В случаи на стачки на авиокомпании всички пътници са защитени от европейското законодателство – от регламент 261. Стачките се категоризират като отменени полети и това, което авиокомпанията дължи, е да даде избор на пътника да бъде премаршрутиран за друга дата или час, или да се откаже да пътува и да му бъдат върнати парите. Ако пътникът реши да избере друга дата и час на полета, до този момент компанията му дължи грижи – храна, напитки, хотел, ако е необходимо." Това обясни в предаването "Преди всички" Игнат Арсенов, директор на Европейския потребителски център.
Допълнителното парично обезщетение е в размер от 250 до 600 евро според разстоянието на полета. Обезщетенията обаче не са автоматични, пътникът трябва да ги заяви, предупреди Арсенов.
В повечето случаи пътниците не са наясно със своите права и не ги претендират пред авиокомпаниите, сочи практиката на Европейския потребителски център. Отнема половин час да се напише жалба и да се прикачат документите, уточни Игнат Арсенов и посъветва потърпевшите да се консултират за правата си, дори когато не са сигурни, че имат такива.