Стефан Софиянски пред ПИК: Ако ДПС реализира корупция, виновни са премиерите Станишев, Борисов и Орешарски
Бареков е единственото ново явление в политиката
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Стефан Софиянски е на 62 г. Бивш служебен министър-председател (1997 г.) и кмет на София в три мандата. Той е и основател на партия „Съюз на свободните демократи”. В момента помага като икономически експерт за коалицията около Николай Бареков.
- Г-н Софиянски, Съюз на свободните демократи стана ли вече коалиционен партньор на „България без цензура”?
- Да, колегите работят там.
- Вие помагате за предизборната програма на коалицията, кажете в резюме какво е основното в икономическата част, какво следва да очакваме?
- Основното в програмата е един силно инвестиционно ориентиран бюджет, много бързо и изключително агресивно усвояване на еврофондовете. Те трябва да бъдат разпределени на повече реципиенти. Големите проекти са важни, но е много важно и евросредствата да достигнат на регионално ниво, защото така много по-лесно се осигурява намаляване на безработицата. За мен по-големите проекти трябва да се разбият на много повече лотове, така че да има повече участници и така регионалната икономика да бъде задействана. Хубаво е и не е фатално, ако се взимат заеми, но те трябва да бъдат изключително целеви и да бъдат насочени към българското участие в европроектите. Другото изключително важно е да се направи реално действащ гаранционен фонд за реализиране на проектите по европрограмите. Смятам, че бюджетът трябва да бъде много по-динамичен, с много по-голям и бърз оборот на паричната маса, при възможно най-големия допустим дефицит. Нужен е и един приличен, по-висок от този, темп на инфлация.
- Имаше популистична идея - първокласниците да получават безплатно таблет. Това дали остава в програмата на ББЦ?
- Аз не съм присъствал на Конгреса, когато е представен окончателният вариант. Във всеки случай не е моя идеята, за да я защитавам, но не е лишена и от логика. 64 хиляди таблета не са толкова много - толкова са първокласниците, тръгващи на училище днес. Във всеки случай това не е акцент. Всяка програма вади някои популистични идеи. Иначе има нова философия на начина на работа на Министерския съвет, силно намаляване на броя на министрите и на министерствата, ново регионално делене. Не ни трябват 28 области, те трябва да се намалят до шест. Не може да се изкаже цялата програма в няколко изречения, но е факт, че съм участвал в изготвянето на част от нея.
- Изглежда програмата ви е по-скоро дясна, примерно намаляването на администрацията е дясна мярка.
- Да, така е. Децентрализацията, която предвиждаме, е също дясна политика. Губернаторите следва да бъдат пряко избираеми и да имат много повече пълномощия. Следва да има шест области – тези райони традиционно са с различен поминък, голяма част от функциите на централната власт ще се прехвърлят към регионалните структури. Така ще има силно местно самоуправление, което ще се избира директно.
- Споделяте ли мнението, че ДПС трябва да бъде извадено от властта, поне за определено време?
- Не, не го споделям в смисъл такъв, че ние не можем да категоризираме по този начин. Така сами си вкарваме етнически проблем. Тези декларации са излишни. Първо, това са неща, които ги определят избирателите. Второ, ако искаш да го направиш и ако можеш, го направи, а не го приказвай. В Реформаторския блок има копие на ДПС.
- Проблемът е, че ДПС като че ли всява доста корупция в системите на държавата.
- Не може да се каже, че ДПС всява! Ами тези, които й позволяват? Кой беше министър-председател до скоро? Да не би да е бил от ДПС?! Премиери бяха Станишев, Борисов, Орешарски. Ако ДПС реализира корупция, тя се дължи на слабото управление на Станишев, Борисов и Орешарски. Министър-председателят да не би да е от ДПС? Политиката да не би да я определя ДПС? Важна е водещата партия. Това, че Бойко се разбира с тях и че Станишев преди това е направил същото, да си носят отговорността!
- Как си обяснявате това нахлуване на ДПС и как така всички се разбират с тях? Защо се получава това?
- Не ми се коментира ДПС! Там очевидно са изградени структури, които са издържали изпитанието на времето и са доста стабилни. Това не можем да го отречем.
- Очертава се Бойко Борисов да е отново премиер...
- Според мен не е така, защото той далеч няма това доверие, което имаше при първия си мандат. Първо, той падна от власт и второ, при неговото управление страната се върна назад и това е не защото аз казвам това, а защото икономическите показатели са факт. Безработицата се увеличи, изчерпан беше държавният резерв. Имаше тежък спад на брутния вътрешен продукт с около 5% за една година - това бе тежък удар за икономиката. Доходите бяха замразени – пълна глупост! Издъни се още първият бюджет, влязохме в наказателна процедура още 2010 г. Това са фактите и оттам нататък – да си избереш един провален министър-председател, трябва да си нещо като мазохист.
- Натам обаче сочат социологическите проучвания. Фатално ли ще е, ако премиер е пак Бойко Борисов?
- Като гледам, че общо взето не се развива нещо в политическата класа на ГЕРБ, означава, че селекцията общо взето ще бъде същата. Нищо, че те изведнъж скриха Симеон Дянков и Искра Фидосова, все едно не са били при тях. Те по принцип такива хора слагат напред. Политическият елит в ГЕРБ е абсолютно същият, който ни провали в продължение на четири години, и това ме притеснява. Спомнете си колко пъти Дянков „излизаше от кризата”! Колко пъти, поне десет пъти! Първо каза след три месеца, после – след пет месеца... все излизахме от кризата и накрая на мандата Бойко хвърли всичката вина върху кризата. Било криза! Ами теб за какво са те избрали – нали, за да ни извадиш от кризата!
- Защо заработихте с Бареков?
- Той е единственото ново явление в този политически спектър и това е безспорно. Всички други са същите! Краси ли е по-различен (Каракачанов – б.а.) – били сме заедно в парламента? Реформаторите и Кунева ли са по-различни – четири години мандат имаше тя да направи реформите, за които сега говорят.