Преданието гласи, че Св. Богородица прелетяла от Грузия в местността "Клувията" през ХІV в.
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Стотици вярващи се включиха днес в най-старото у нас литийно шествие от Бачковския манастир. По стара традиция чудотворната икона на Божията майка беше изнесена на ръце от църквата на манастира и пренесена до местността "Клувията".
Пренасянето на иконата е свързано със старинно предание. Бачковският манастир е основан в 1083 г. от грузинеца Григорий Бакуриани (Пакуриан) и се развива първоначално като център на грузинското монашество.
"Заселването" на иконата в манастира е потънало в мълчанието на вековете. В началото на ХІV в. тя е вече в Бачковския манастир – според едни, подарена от братята грузинци Игнатий и Атанасий, а според други – "прелетяла” от един грузински манастир, заради проявено там към нея пренебрежение. И "кацнала” тук, в местността "Клувията”.
При "кацването” лумнал непарещ огън, само светлината му блестяла силно блестяла и превръщала "нощта – ден”. Двама пастири – брат и сестра, три нощи наред съзерцавали негаснещите пламъци и дошли да видят какъв е този чуден огън. Така чудотворната икона известила за пристигането си. Те съобщили в манастира и братята я пренесли в църквата "Св. Богородица”.
Поставили я на иконостаса. За обща изненада сутринта мястото й там се оказало празно. Иконата "избягала” отново в местността "Клувията”. Понесли я в манастира, но следващите дни чудното "бягство” се повторило и потретило.
Един от монасите разказал на изпадналите в недоумение братя, че му се присънила св. Богородица и му казала, че ще остане в манастира, ако й отредят специално място вдясно при входа на храма, за да вижда кой с какво сърце влиза в Божия дом. И иска всяка година на втория ден на Великден да я "отвеждат” до старото й място - в "Клувията". Така и направили: поставили я на трон вдясно от главния вход, където е и днес. На втория ден на всеки Великден с лития я отнасят до "Клувията”, отслужва се молебен.