ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Новата такса смет, която трябва да бъде въведена в цялата страна от 1 януари 2025 г., ще бъде по-висока в пъти, ако се начислява върху броя на обитателите в жилището.
Проектът на наредбата за заплащането на налога според количеството изхвърлени отпадъци е приет и се очаква да бъде обнародван в "Държавен вестник", пише "Марица“.
Общините ще решават кой от предложените варианти да прилагат - да раздават чували за боклук, да осигурят индивидуални съдове за смет или да начисляват таксата според броя на живеещите в апартамент или къща. По закон средствата, събрани от тази такса, директно отиват за дейностите, свързани с управление на отпадъците. Това означава, че общините, искат или не искат, трябва да набавят пари, които да стигат за почистването на техните територии.
Бившият зам.-кмет по екологията в Община Пловдив Александър Константинов счита, че е крайно време да се въведе и у нас принципът замърсителят плаща, но това ще стане трудно, като най-подходящ за Пловдив е вариантът такса смет да се начислява в зависимост от броя на живеещите в апартамент или къща.
При необходими 50 млн. лева годишно, които Общината трябва да събере за почистването на града, и 350 000 граждани (с бебетата) на един жител се падат около 150 лева, а на едно четиричленно семейство - 600 лева годишно, пресметна приблизително Александър Константинов.
Този вариант е изгоден за хора, които живеят в големи и скъпи имоти, тъй като досега такса смет се плаща на базата на данъчната оценка. Големите домакинства в повечето жилища по 50 - 80 кв. метра площ ще броят много повече пари за боклука, отколкото в момента. Сега таксата излиза около и малко над 100 лева, плюс данък сгради.