Студенти от цял свят представят проекти за космически обекти, разположени върху виртуална лунна повърхност
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Студенти от 15 международни университета представят днес в столицата модели и симулации на космически обекти, разположени върху виртуална лунна повърхност, съобщава БНР.
На заключителната част на проекта, воден от НАСА, отделните отбори ще демонстрират разполагането на моделите върху обратната страна на Луната, която е скрита от погледа на Земята.
В два дни близо 100 студента разработваха космически модели и симулации върху виртуална повърхност, предоставена безвъзмездно от НАСА. Разработките им се свързват и взаимодействат помежду си с помощта на дигитална платформа.
Целта на симулациите е да оптимизират разходите и да намалят рисковете за хората и оборудването, отбелязва Николай Томов от Българската асоциация по моделиране и симулации.
"В момента за всяка една мисия, която виждате, за изстрелване на сателит или кораб до Марс, до Луната, както и за изследване дори и отвъд Слънчевата система - предварително, години наред се правят симулации", разясни той.
Тази година България е единствената страна от Източна Европа, която участва в проекта. Българските студентите създадоха лунен порт, обясни Светослав Георгиев от Висшето военноморско училище във Варна.
"Този порт трябва да е основно от биосфера, навигационна кула и площадка за кацане. Втората единица е специално разработен за самата симулация космолет", добави Георгиев.
Демонстрациите на космическите симулуции може да се видят в столичния хотел "Шипка".