Съветникът на Радев Еленко Божков заслужава паметна плоча за принос в българската енергетика
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Сред лицата на прехода, които ни напомнят за себе си периодично, и за които промяната е основна движеща сила, е Еленко Божков – един от организаторите на емблематичния митинг на СДС.
Бурната му кариера започва като депутат от СДС през 1990 г. и зам.-председател на Комисията по енергетика. Три години по-късно, по времето на Беров и Виденов, става член на Съвета на директорите на НЕК.
За 20 години от син активист се превръща в червеното острие на БСП.
Въпросът спомня ли си Еленко Божков Виденовата зима е риторичен.
Естествено, че не много добре. Едва ли е страдал като българските граждани, нямащи привилегията да са членове на Съвета на директорите на най-голямото държавно дружество НЕК. И не може да се каже, че след тази зима г-н Божков е бил неблагодарен, защото след този момент кариерата му продължава с изключителна лоялност към червената партия. През 1995 г. става главен секретар на Комитета по енергетика към Министерството на енергетика по време на БСП. В немилост е по времето на Костов и вероятно тогава е продавал кебапчетата, за които сам разказва.
НДСВ изтръсква от пепелта незаменимия енергиен експерт и го поставя начело на държавната „Енергопроект“.
Управляващите партии се сменят, но кариерата на Еленко Божков продължава стремглаво нагоре.
В Марица Изток -3, като за около 4 години е и изпълнителен директор на „Енел – Марица Изток 3“.
И още един риторичен въпрос. Въпросният ТЕЦ е сочен от редица експерти като една от причините за високите цени на тока (предвид засекретените договори за изкупуване на ток от държавата).
Та въпросът е: Какъв е приносът на г-н Божков за това да се сключи договор, според който ползва ли или не енергията, произведена от "Марица Изток 3", държавата е длъжна да я заплати на 100 % от капацитета на дружеството.
С думи прости – произвежда или не, трябва ли му на някой или не, все плащаме със сметките си за ток пълния капацитет на производство. За чий интерес е работел Еленко Божков тогава?
Заради вещата си експертиза през 2013 година е назначен от правителството на Пламен Орешарски като заместник-председател на държавния регулатор ДКЕВР, да се грижи за цените на тока и парното.
Успява да се задържи по-малко година преди Близнашки да го уволни за конфликт на интереси.
Междувременно става акционер в няколко ВЕЦ-а, чрез фирмата си „ Пирин Ват“ OOД.
Негова е прословутата реплика: „Знам, че всеки собственик на ВЕЦ познава онова неприятно чувство, когато машините престояват, а водата изтича „около” централата. Усещането е, че банковата ти сметка „изтича” в реката”.
Коментарът е излишен.
През 2019 г. е назначен от президента Румен Радев като енергиен експерт в Стратегическия съвет, който ще се занимава със стратегически решения.
Кризите, през които минава българския народ, подминават енергийния експерт. Нещо повече. С вещата си експертиза той задминава по богатство, дори сочените за олигарси в България. За да се възползваш от газовата криза и да участваш в процеса по подписване на в качеството си на изпълнителен директор на частна компания загробващ за държавата договор, а после да обясняваш че си на страната на хората и да се кичиш с титлата енергиен експерт е двулично и безочливо.
И още няколко въпроса, на които не търсим отговорите, защото ги знае всеки български гражданин.
Спомняте ли си г-н Божков газовата криза и как топлофикациите бяха принудени да минат на мазут? Спомняте ли си протестите на хората? Спомняте ли си протестите на енергетиците, миньорите и колко от тях остана без работа заради недалновидни решения? Спомняте ли си поне един призив? Спомняте ли си хаоса в енергетиката в нашата държава, в която почти от раждането си заемате високи енергийни постове?
Отговорът на всички зададени въпроси е един.
В българската история трябва да остане следа от човек с такъв огромен замах. И ако не друго, то Еленко Божков заслужава поне паметна плоча за особен принос в българската енергетиката. 30 години след паметния митинг на СДС каузата на поне едно от лицата на промяната е ясна.