ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Плаващ робот чистач, който сам добива електроенергия от мръсната вода с помощта на микроби, е изработен от изследователи от Бристълския университет, Бристълската лаборатория за роботи и Университета на Западна Англия.
Роботът се състои от механизъм за гребане с неголеми весла и механизъм за пропускане на вода, който регулира потока на пропусканата течност, поясни N+1. Вътре в камерата има микробен топливен елемент, пречистващ водата и изработващ електричество, което зарежда кондензатор. Конструкцията се задържа на повърхността благодарение на 4 шамандури, закрепени към нея.
При придвижването си роботът отваря „устата си“ и поема вода в камерата с топливни елементи, като прави 10 загребвания за 10 секунди. След това роботът си затварят „устата“ и в продължение на 3 минути „преварява“ събраната вода. След това „устата“ отново се отваря и роботът плава напред. Тъй като не се нуждае от външни източници на енергия, роботът теоретично може да се придвижва до пълното пречистване на водоема или до пълното износване на механизмите.
При това устройството изработва излишък от енергия, от всяка „глътка“ остава неизразходвана енергия ,която може да се използва за захранването на различните датчици. Според създателите на устройството подобни роботи може да се пускат в автономен режим в замърсени водоеми.