BG EN

Създадоха първия ГМО парфюм

СВЕТЪТ ДНЕС

Създадоха първия ГМО парфюм

2800
на 06.03.2015
Създадоха първия ГМО парфюм
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Генномодифицирани микроорганизми могат да бъдат източник на аромати за парфюмите. Те могат да сменят цвета си и дори да пресъздадат уханието на отдавна изчезнали растения, съобщи "Ню сайънтист", цитирано от БТА.

препоръчано

Биолози от Бостън създадоха микробен парфюм от дрожди, модифицирани генетично, така че да миришат на рози. Целта е технологията да бъде въведена в производството на маркови парфюми, като ароматите да не отстъпват по качество на естествените етерични масла. "Култивираната роза" е създадена съвместно от Ginkgo BioWorks и френската парфюмерийна фирма Robertet, която се гордее, че използва естествени съставки за ароматите, създадени за клиенти като "Клое" и "Ботега Венета".

Всеки месец американците изпращат мостри на французите, които ги оценяват и дават препоръки. Розовото масло е класически компонент на парфюмите. Цветовете за него се берат на ръка и се дестилират. Затова е много скъпо. От гледна точка на производителите на парфюми този подход не е надежден. Както качеството, така и цената на розите варират много през различните години, защото се влияят от фактори като природни бедствия, недостиг на работна ръка, болести или просто лоша реколта.

Производителите на парфюми използват и изкуствени заместители. Някои са много убедителни, но има специалисти, които настояват, че синтетиката не може да възпроизведат фините нюанси. Култивирането на микроби за производство на аромати е не само много по-евтино от използването на естествени съставки, но и ще даде на производителите на парфюми по-добър контрол над уханието.

Сподели:
Бомба x
Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения
ПИК TV x
Георги Рачев пред ПИК TV: Затопляне, валежи и наднормени температури в края на януари (ВИДЕО) Георги Рачев пред ПИК TV: Затопляне, валежи и наднормени температури в края на януари (ВИДЕО)
ново
Днес: 3
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК