BG EN

Сърбия на два стола: и с ЕС, и с Русия

СВЕТЪТ ДНЕС

Сърбия на два стола: и с ЕС, и с Русия

7756
на 24.06.2016
Сърбия на два стола: и с ЕС, и с Русия
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Военни учения с Русия, но и с НАТО, и едновременно сближаване с Европейския съюз и с Евразийската икономическа общност - Сърбия продължава да седи на два стола, коментира германската медия Deutsche Welle, цитирана от Фокус.

препоръчано

Министър-председателят Александър Вучич има опит в подобни двойни игри. Ярък националист през 90-те години на XX век, днес той е считан за привърженик на приемането на страната в ЕС и за реформатор, който заради прагматичния подход към Косово стана едва ли не пример за подражание в Брюксел. Но малко след изборите той побърза да отлети в Москва, за да чуе мнението на Путин.

„Участието във военни маневри и на двете страни е един вид гаранция, че няма да бъде направен избор в полза на една от двете“, твърди белградският експерт по икономически въпроси Михайло Чернобря. Сърбия трябва да бъде „къща с две врати“.

Но такава „къща“ не е устойчива на поривите на вятъра, предупреждава Елена Милич, директор на Центъра за евроатлантически изследвания в Белград. Участието на сръбски войници в учения и на НАТО, и на Русия тя нарича „шизофрения“.

„Днес силите на страните-членки на Алианса са разположени в Източна Европа в отговор на агресивното поведение на Москва в Украйна и заплахите за държавите от балтийския регион. Това, че при тази напрегната атмосфера Сърбия се опитва да седи на два стола показва, че страната не е суверенна и че не е формулирала собствените си интереси“, подчертава Милич.

„Принципно сътрудничеството с Русия, в това число и във военната област, не пречи на членството в ЕС“, гласи официалната позиция на Берлин. В същото време като кандидат за ЕС Сърбия пое ангажимент да адаптира собствената си политика за сигурност към брюкселските стандарти. Освен това в коалиционния договор на настоящето германско правителство се казва, че „голямата коалиция“ от социалдемократи и християндемократи „активно ще подпомага“ процеса на сближаване на държавите от Западните Балкани и ЕС.

Севим Дагделен, депутат на „Левите“ в Бундестага и член на Комисията за външна политика, е на мнение, че се прави опит за повлияване на сръбския неутралитет. „Заради все по-тясното сближаване с НАТО Сърбия е принудена почти да се конфронтира с Русия и голяма част от собственото си население, което е против присъединяването към Северноатлантическия алианс“, коментира Дагделан. Неговата партия е единствената в Германия, която гледа на разширяването на НАТО като провокация към Москва. „Сигурността в Европа е възможна само с Русия, а не в противоречие с нея“, убедена е Дагделан.

Въпреки това предположението за възможно влизане на Сърбия в НАТО професор Чернобря счита за напълно утопично: твърде пресни са спомените за бомбардировките в хода на войната за Косово от 1999 г. При въздушните удари загинаха стотици цивилни, а разрушените сгради и до днес може да се видят в центъра на столицата Белград. Проучванията показват, че почти две трети от гражданите на страната категорично отхвърлят възможността за членство в НАТО.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 69
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК