ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Театър на маса по пиесата на Валери Петров "Копче за сън" събра малчугани в Телефонната палата като част от Нощта на театрите, предаде БГНЕС.
В рамките на два часа деца лишени от родителска грижа и гости на Нощта на театрите изготвят заедно с популярни актьори пиесата, а други малчугани рисуват маски, костюми и декори. Мероприятието се организира от ателие "Прегърни ме", което повече от 10 години работи с деца от домове за сираци.
"Започнахме с различни творчески дейности - рисуване, иконопис, илюстрации на книги, като постепенно добавяхме нови и нови дейности - една от тях са театралните работилници", разказа за БГНЕС един от създателите и организаторите на ателие "Прегърни ме" Милена Нейова. За втора година ателието за театър е поканено от Нощта на театрите и прави т.нар "театър на маса", обясни тя. "Събират се деца, като освен идващите при нас от домовете се включват и гостите на Нощта на театрите и в рамките на два часа заедно с актьори и художници професионалисти, четем пиеси, в случая "Копче за сън" на Валери Петров", каза тя.
"Децата се разделят на две групи - актьори и художници, като едните деца репетират текст с актьорите Владо Димитров и Рашко Младенов, а другите деца правят декори, костюми, маски и други неща, които биха помогнали на актьорите по време на представлението. Актьори в пиесата става самите деца, а художници на маските са други деца", каза Нейова. Мероприятието е наречено "театър на маса", защото всички деца са на маса и четат текста на пиесата, тъй като няма как за два часа да запомнят репликите, обясни тя.
Арт спектакли в Телефонната палата ще има през целия ден, като от 15:00 часа ще продължи с театрално студио "Звездни мигове" и тяхното представление "Приказка за проклетии, вълшебства и чудеса", а ХаХаХа импро театър ще направи незабравима импровизация, която не може да се види в нито една друга нощ през годината. В 23:00 часа Радослав Йорданов ще играе моноспектакъла "RED" по текстове на Ерик Богосян.


