ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Максимум до 33-годишна възраст може да теглим ипотечен кредит при най-изгодни условия. Повечето банки имат изискване при отпускане на заем кредитополучателят да има срок за връщане не повече от годините, които му остават до пенсия. По сега действащото законодателство жените се пенсионират на 60 години и 8 месеца, а мъжете на 63 години и 8 месеца. Тоест, ако планираме да се възползваме от максималния срок за погасяване на ипотеката, който обикновено е 30 години, трябва да изтеглим заема, когато сме на 33 години или по-млади, пише "Дартснюз".
Това, разбира се, не означава, че хората прехвърлили Христовата възраст не могат да теглят кредити. Просто с всяка изминала година, в която отложат това решение, ще им се намалява срокът за погасяване на заема. Така вместо да разполагат с 30 години, ще трябва да върнат парите за 25 или 20 години. Това от своя страна означава и по-високи месечни вноски, обясняват банкери. Хубавото при този вариант е, че сумарно на края на периода „по-възрастните“ на практика ще са върнали по-малко пари заради по-малкото лихви. Другото успокоително за по-зрелите клиенти е, че банките подхождат индивидуално към всеки кредитополучател, така че винаги има шанс да договорите най-изгодния за вас заем.
По-свободно стои въпросът с потребителските кредити. Въпреки че също има горна възрастова граница, която е около 65 за мъже и 60 за жени, при предоставяне на доказателство за добро обезпечение (имоти, доходи от наем или рента, акции, ценни книжа), банките са склонни да предоставят временно финансиране и на по-възрастни клиенти. Освен това хората от „третата възраст“ се славят като най-коректните платци. „Може да имат 300 лв. на месец, 100 от които са вноска по кредита, но първо ще си платят задълженията, после ще мислят как да преживеят“, хвалят ги банкови служители.