BG EN

Тези 33-ма души са по-достойни от Ани Салич за почетни граждани на Благоевград, местните звънят да поздравят общинарите, че са я отхвърлили

ЧАС ПИК

Тези 33-ма души са по-достойни от Ани Салич за почетни граждани на Благоевград, местните звънят да поздравят общинарите, че са я отхвърлили

18587
на 06.06.2016
Тези 33-ма души са по-достойни от Ани Салич за почетни граждани на Благоевград, местните звънят да поздравят общинарите, че са я отхвърлили
Автор:   ПИК

Пренебрегнатите искат ясни правила за номиниране

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

33-ма са почетните граждани на Благоевград, получили титлата след промените през 1989 г. Според правилника за отличията всяка номинация се подлага на тайно гласуване, което гарантира вотът да не е политически, а за приемането е нужно квалифицирано мнозинство на съветниците, пише struma.bg.

препоръчано

Преди 1989 г. званието „Почетен гражданин“ е носело на удостоените правото да пътуват безплатно с градския транспорт и да ходят без пари на градска баня. Двете благинки отдавна са в историята. Предимството на почетните граждани пред останалите вече е само, че имат запазено място на всички официални церемонии и тържества на територията на общината.

На Ани Салич и Николай Янчовичин не им стигнаха по три гласа да се окичат с титлата, но двамата далеч не са първите отрязани от местния парламент от почетното звание. И други аналогични номинации са ставали обект на бурни обсъждания и дебати и са завършвали с нескрити огорчения и дори лични обиди.

Мнозина вероятно си спомнят инфарктното гласуване на няколко предложения за „Почетен гражданин на Благоевград“ на общинската сесия на 23 юли 2009 г., когато бяха издигнати кандидатурите на дългогодишната солистка на ансамбъл „Пирин“ Руска Стоименова, на бившия директор на Механотехникума и няколко мандата председател на читалището инж. Тома Манасиев, на художника Аргир Манасиев и на някогашния първи секретар на ОК на БКП и бивш кмет на Благоевград Лазар Причкапов.

От разочарованието да преживее огорчение от евентуален отрицателен вот с впечатляващ ход се спаси тогава единствено Л. Причкапов. Той сам си направи отвод, но не пропусна да припомни грандиозното строителство, извършено през 1986-1987 година под негово ръководство, което превърна Благоевград в европейски град и без да набляга на личните си заслуги като партиен вожд, декларира уважението си към труда на хилядите строители, участвали в съграждането на областния център.

Останалите трима номинирани обаче не успяха да съберат нужните гласове и останаха в историята в списъка на отхвърлените, с изключение на пиринския славей Р. Стоименова, чиято кандидатура отново бе издигната три години по-късно и повторното гласуване присъди на дамата отличието. Отрицателният вот бе поводът тогавашният председател на ОбС Костадин Хаджигаев да коментира, че е нужно да се изработят по-ясни критерии кой заслужава и кой не да получи престижното звание, за да не се окаже един ден, че то е девалвирало.

На косъм от отрицателен вот преди време бе и номинацията на Димитър Бербатов, който също се оказа „спорен” за високата чест в очите на местните парламентаристи. Кандидатурата му бе издигната през 2007 г., когато футболистът бе на върха на кариерата си, но се наложи съветниците дълго да бъдат убеждавани, че името му е едно от най-известните в Европа и че е достоен за званието „Почетен гражданин“. Което впрочем не получи посмъртно първият български професор по контрабас Теодоси Стойков, въпреки безспорните му заслуги за популяризирането и развитието на изкуството на джаза у нас и по света. Нито покойният вече художник Методи Душков, който вместо да натрупа обида в сърцето си предпочете да се шегува с „великите съветници“, отхвърлили номинацията му за „Заслужил гражданин на Благоевград“.

Със званието „почетен“ се размина и председателят на БЧК Христо Григоров, внук на горноджумайския войвода Ичко Бойчев, въпреки че бе номиниран два пъти в две поредни години, но явно агентурното му минало се оказа сериозният препъникамък, който не можаха да преглътнат съветниците.

Бившият ректор на ЮЗУ „Н. Рилски“ проф. Илия Гюдженов също не прескочи „високата летва“ на местния парламент за званието „Почетен гражданин“, което в същото заседание бе дадена на тогавашния декан на Правно-историческия факултет проф. Александър Воденичаров.

Местният парламент не можа да се обедини и за предложението за журналиста, писател и общественик Фердинанд Яков да бъде произведен посмъртно в „Почетен гражданин на Благоевград”.

В правилника за отличията на община Благоевград е записано, че за званието „Почетен гражданин“ могат да се издигат кандидатурите на чуждестранни и български граждани с международно и национално признание, за особени заслуги за развитието на Благоевград и общината и по случай кръгли годишнини. Със званието „Заслужил гражданин“ пък могат да се окичат само благоевградчани, които имат особени заслуги за развитието на града и общината и по случай кръгли годишнини.

Любопитен факт е, че по време на временната управа на областния център на Пиринско от 1991 до 1995 г., когато кмет бе Елиана Масева, няма данни да са присъждани почетни звания. Интересно е също, че футболните герои Ивайло Андонов и Петър Михтарски от състава на националния ни тим, станал четвърти на Световното първенство в САЩ, бяха отхвърлени при първата им номинация при завръщането им от Щатите, въпреки че още с класирането на отбора за полуфинал станаха почетни граждани на гр. Остин, САЩ, само защото отборът бе базиран там и презентирал града им. Почетното гражданство от родния им град и за двамата дойде 9 години по-късно, на 12 юни 2003 г.

ПОЧЕТНИ ГРАЖДАНИ НА БЛАГОЕВГРАД

Проф. Атанас Димитров Катцулов - 11 юни 1997 година
Кирил Стефанов - 28 май 1998 година
Йордан Ванчев - 29 октомври 1998 година
Филип Аврамов - 29 април 1999 година /посмъртно/
Проф. Христо Арищиров - 25 май 2000 година
Петър Сотиров Михтарски - 12 юни 2003 година
Ивайло Викторов Андонов - 12 юни 2003 година
Георги Измирлиев-Македончето - 12 април 2001 година /посмъртно/
Крум Дерменджиев - 23 октомври 2001 година
Георги Щерев Стоянов - 19 декември 2002 година
Проф. д.м.н. Кирил Николов Чимев - 30 януари 2003 година
Проф. Илия Манолов - 2 декември 2004 година
Свобода Бъчварова - 5 май 2005 година
Евгени Викторов Головински - 12 май 2006 година
Проф. д-р Александър Асенов Воденичаров - 17 октомври 2006 година
Христо Василев Христов /Бараката/ - 7 юли 2006 година /посмъртно/
Христо Динев Христов - 13 април 2007 година
Асен Десподов Ангелов - 28 септември 2007 година
Кирил Спасов Бучински - 28 септември 2007 година
Димитър Иванов Бербатов - 13 април 2007 година
Георги Борисов Ножаров - 17 януари 2007 година /посмъртно/
Христо Велев Велев - 27 април 2012 година
Руска Стоицова Стоименова - 29 юни 2012 година
Георги Иванов Гайдарджиев - 27 септември 2013 година
Костадин Благоев Руйчев - 27 септември 2013 година
Спиро Николов Дебърски - 16 май 2014 година
Борислав Янков Владиков - 16 май 2014 година
Антон Георгиев Москов - 16 май 2014 година
Костадин Лазаров Динчев - 31 октомври 2014 година
Татяна Тодорова Сърбинска - 28 ноември 2014 година

Инж. Александър Георгиев Янев - 18 септември 2015 година

Марио Ванчов Богданов - 18 септември 2015 година

Костадин Ангов - 25 май 2016 година

ЗАСЛУЖИЛИ ГРАЖДАНИН НА БЛАГОЕВГРАД

Александър Николов Миразчийски - 10 март 2006 година
Д-р Ангел Антонов Антонов - 9 юни 2006 година

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 1
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК