Теменужка Петкова РАЗОБЛИЧИ Асен Василев: С едни отклонени пари имаше идея да се закупува зърно. Къде отиде това зърно, никой не знае

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Господин Спецов е назначение на Асен Василев е на този пост от 2021 г. Така министърът на финансите Теменужка Петкова отговори на въпрос дали има "връзка" между Спецов и лидера на ДПС Делян Пеевски. Очевидното намерение за провокация на водещата на "Защо, господин министър?" Жени Марчева не успя - Петкова бе категорична, че Спецов е доказан професионалист, но настоящото правителство няма нищо общо с неговото назначение и предходни действия.
Според нея Национална агенция за приходи и Агенция "Митници" са стожерите на събираемостта на данъците и приходите в бюджета.
"Смятам, че и колегите от НАП, и от "Митници" показаха много добри резултати през миналата година. Искам да им благодаря за добрите резултати и да им кажа, че и през тази година ни очаква изключително много работа, тъй като амбициите, които сме си поставили по отношение на приходите, са наистина високи. Но аз съм сигурна, че с общи усилия ще успеем да се справим", каза още тя.


Финансовият министър коментира още: "Смятам, че няма някой, който да не е убеден в това, че дупка в бюджета има. Ние направихме всичко необходимо тази дупка на практика да бъде попълнена. Бюджетът за тази година е възможният бюджет и мисля, че това ще бъде последният бюджет в лева за България".
Запитана дали има натиск "от определени политически кръгове" към проектобюджета, както се опитват да внушат хората на Доган в парламента, Петкова бе категорична: "Не виждам такъв натиск. Никой не може да бъде спрян да подкрепи или не подкрепи проектобюджета. Така че аз не виждам колегите от ДПС-ДПС от какво могат да се влияят. Ние търсим широка подкрепа за бюджета. Искам да призова колегите от ППДБ да подкрепят проектозакона за бюджет за 2025 г. Смятам, че тяхната подкрепа ще бъде ключова и тя ще бъде своеобразен тест за това дали са искрени, когато казват, че основният им приоритет е членството на България в еврозоната".
Петкова изтъкна, че дългът ще бъде използван, за да бъде погасен предходен дълг, да бъде финансиран дефицитът и около 6,5 млрд. финансиращи операции. Ще се търси и увеличение на капитала на няколко ключови държавни търговски дружества.
"Сектор Енергетика е ключова тема", заяви Теменужка Петкова и допълни: "От него през последните години излязоха близо 5 милиарда лева. Една част отидоха да бъдат финансирани компенсациите заради високите цени на електрическата енергия. Другите бяха отклонени към НЕК. Господин Асен Василев имаше идея да се закупува зърно. Къде отиде това зърно, никой не знае".
Финансовият министър отбеляза, че от 1 юли 2025 г. ще бъдат индексирани пенсиите по т.нар. швейцарско правило.
Министърът на финансите уточни, че заплатите в Министерство на вътрешните работи, Министерство на отбраната и целия сектор „Сигурност“ се определят на база средна работна заплата, която се публикува от Националния статистически институт и представлява средната работна заплата за второто тримесечие на предходната година.
"Проектът на Закон за бюджет за 2025 г. е изготвен без да са предвидени увеличения на съществуващите данъци и без да е предвидено въвеждане на нови данъци. Както вече стана ясно – така наречената дупка в бюджета трябва да бъде попълнена по някакъв начин. Смятаме, че това може да стане възможно чрез увеличаване на събираемостта на данъците и съответно увеличаване на приходите в бюджета. Нашата основна задача е да вървим в тази посока", заяви още Теменужка Петкова.
По думите ѝ ръстът в приходите от ДДС е 33% или 6 милиарда и близо 300 милиона лева.
"От този ръст - 2 милиарда и 335 милиона е отражението върху приходите от ДДС от макрорамка. И 3 милиарда 992 милиона са мерки. Всички тези мерки, които ние сме предвидили, са предложени от Национална агенция за приходи, от Агенция "Митници" – ние сме ги обсъдили и анализирали. Те са остойностени от тях. Никой не си е измислил някакви мерки, гледайки в тавана", увери Петкова.
Запитана кога ще бъдат сменени левовете с евро, министърът отговори: "Нашата цел е това да се случи от 1 януари 2026. Пред ГЕРБ това винаги е бил водещ приоритет. Правителството на господин Борисов вкара България в чакалнята на еврозоната и за нас ще бъде чест да реализираме този ключов за България приоритет".
На въпрос дали се страхува от заплахата на лидера на "ВЪъзраждане" Костадин Костадинов: "Ще ви подпалим", Петкова бе твърда:"Не! Не се страхувам. За всички български граждани е ясно, че членството ни в еврозоната е финален етап от пълното присъединяване на България към ЕС. Българските граждани трябва да бъдат спокойни за това, което предстои. Има приет закон за еврото, в него ясно са определени всички процеси от приемането ни в еврозоната".
"Ние ще положим всички усилия и няма да допуснем спекулативно увеличаване на цените или всякакви рискове, свързани с този процес", допълни тя.
Запитана колко ще изгуби държавата ни от провалените проекти по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), тя отговори: "В момента са в ход много интензивни разговори с ЕК. Опитваме се да спасим каквото е възможно по ПВУ. Но от ЕК искат от нас максимално кратки срокове с ревизиран план за ПВУ. Не бих искала да навлизам в конкретика, тъй като в момента с колегите работим в опит да спасим всяка една цел и всеки един проект. Все още не е уточнено всичко, но до две седмици ще имаме конкретната стойност на проектите, от които ще трябва да се откажем. 7 инвестиции не са стартирани, за 15 има висок риск те да не бъдат реализирани до август 2025 г.".
Запитана има ли риск кабинетът от правителство на мнозинството да се превърне в правителство на малцинството, Петкова заяви: "Единственият начин да излезем от кризата, в която се намираме, е България да има редовно правителство".
На въпроса самотно ли й е като единствената жена в кабинета, Теменужка Петкова бе откровена: "Високо ценя колегите си и за мен е привилегия да работя в този екип. Това правителство, този екип е силно мотивиран да работи в интерес на България и българските граждани".