Темида присъди 51,13 евро за смъртта на 6-годишния Ангел, приключил дните си на зъболекарски стол в Пловдив
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Съдът потвърди окончателно глоба в размер на 51,13 евро (100 лева) за стоматолога д-р Десислава Георджева след смъртта на 6-годишния Ангел Райчев от Белащица, съобщава Нова телевизия.
Детето почина на 4 април 2025 г. след продължила с часове стоматологична интервенция под обща анестезия. Санкцията е наложена за административно нарушение - липса на задължителна консултация с педиатър преди лечението.
След случая Изпълнителна агенция "Медицински надзор" наложи две глоби - съответно от 153,39 евро (300 лева) и 51,13 евро, но по-високата беше отменена от съда.
Втората остава в сила, тъй като Административният съд в Пловдив приема, че е доказано нарушение на медицинските стандарти. По делото е посочено, че санкцията става окончателна и поради пропуск на обжалване в срок от страна на лекаря.
В началото на юни миналата година прокуратурата повдигна обвинение на анестезиолога д-р Пламен Мандев, като по-късно той беше пуснат под гаранция от 3000 лв.
Случаят предизвика протести, а от Българския лекарски съюз призоваха хората да търсят отговорност по институционален ред.


