ТЕЦ-овете сменят въглищата доброволно - накъде върви България в "Зелената сделка"

Темида

ТЕЦ-овете сменят въглищата доброволно - накъде върви България в "Зелената сделка"

40622
на 22.06.2020
ТЕЦ-овете сменят въглищата доброволно - накъде върви България в Зелената сделка

Последвайте ни в Google News Showcase

С първото заседание на Консултативният съвет към правителството във връзка с Европейската зелена сделка с председател Томислав Дончев стартира официално дебатът по реализирането и. Заместник-председател е министърът на енергетиката Теменужка Петкова, а сред членовете на Съвета са представител на президента, представители на политически партии, представени в Народното събрание, национално представителните организации на работодателите, работниците и служителите, председателят на БАН, председателят на НСИ, представители на академичната общност, представител на Национално сдружение на общините, както и членове на правителството.

препоръчано

В България тепърва ще се провежда широк дебат как точно да бъде реализирана „Зелената сделка“ и какво ще стане с районите, за които въгледобивът е традиционен и основен отрасъл и поминък. Два са основните географско-икономически региона ,които трябва да се трансфорират ако България желае да постигне европейските цели за нисковъглеродна икономика и екологично чисто производство. Това са Югозападния въгледобивен район-включващ мощностите около ТЕЦ Бобов дол и градът на миньорите Перник и Маришкият въглищен басейн, където функционират най-големите топлоцентрали, работещи на въглища у нас – държавния Марица Изток -2, така наречените „американски централи“ -Контур Глобул-Марица Изток 3“ ,“АЕS Гълъбово“ и частния Тец „Брикел“. Последният е и най-големият производител на брикети на Балканите.

Проблемите, които трябва да се решават, са от изключително значение за страната, защото в тези два региона-различни частни и държавни дружества и предприятия, занимаващи се с добив на въглища и производство на енергия, дават пряко и косвено работа на над сто хиляди българи и са основен стълб на българската енергетика като цяло.

Трансформацията от въглища към природен газ или други по -екологични технологии изисква огромни инвестиции и е сериозно предизвикателство не само пред частните инвеститори, но и пред цялата ни държава.

Ако е вярна китайската мъдрост, че „Всяко голямо пътешествие, започва с първата крачка“, то първите крачки вече бяха направени и то на неочаквано за мнозина място. Към момента, за изненада на някои от експертите, Югозападният въгледобивен регион, който дълго време бе център на критиките на различни екодвижения предприема повече , конкретни и значителни по характер и обем стъпки към осъществяването на преход към зелена енергетика.

ТЕЦ "Република" в Перник направи реална инвестиция от над 10 милиона евро в закупуване на три модерни когенерации за производство на топлоенергия и електричество от природен газ, а ТЕЦ "Бобов дол", даде ясни сигнали, че също ще се стреми към преминаване към нови екологични технологии. Освен преминаването на синьо гориво, в Бобов дол искат да започнат използването и на друг възобновяем енергиен източник -биомасата, чиито еко показатели са далеч по-добри от тези на традиционните въглища.
За Югозапада бе разработена и вече фунционира и специална дигитална платформа „Brown to green“ ,която събира мненията на изпълнителната власт,местните общини, профсъюзите, екологичните организация, бизнеса и научната общност в България за това как зеленият преход да бъде осъществен на по-ниска социална цена и как в местните общности да бъдат осигурени работни места за времето ,когато добивът на въглища ще намалее чувствително.

Големият въпрос какво ще се случи с българската въгледобивна индустрия и ТЕЦ-овете, използващи въглища, все още предстои да бъде решаван в конкретика, но е радостно, че вместо съпротива, част от централите сами поемат по пътя на осъществяване на амбициозните планове на ЕС за въглеродна неутралност на страните членки и търсят диалог и откритост , а не характерната за нашите географски ширини конфронтация.

Воденето на диалог и търсенето на консенсус между бизнеса и местните общности, както например това се случва в последно време в Бобов дол и Перник, са добър пример за това как опазването на околната среда може да върви ръка за ръка със стремежа на инвеститорите да запазят работни места и развиват предприятията си.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
Хороскопът на Алена за петък: Трудности заради роднини за Близнаците, възможни измами за Лъвовете Хороскопът на Алена за петък: Трудности заради роднини за Близнаците, възможни измами за Лъвовете
ПИК TV x
Нидал Алгафари посочи пред ПИК TV коя ще е изненадата на изборите: ГЕРБ и ДПС ще могат сами да направят кабинет, но... (ВИДЕО) Нидал Алгафари посочи пред ПИК TV коя ще е изненадата на изборите: ГЕРБ и ДПС ще могат сами да направят кабинет, но... (ВИДЕО)
ново
Днес: 7
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК