Това противозачатъчно средство от Швеция е на повече от 400 години. Не мога да спра да гледам тези снимки!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Обожавам историята и се натъкнах на толкова интересна информация, че побързах да я споделя с теб. За някои неща предполагах, но други тотално ме изненадаха, ти можеш ли да ги повярваш? Ето интересни исторически факти за едни от най-старите вещи откривани някога по различните краища на света.
Най-старата протеза (3 000 г.)
Най-старата протеза в света е на около 3 000 г. и е открита в Египет.
На снимката виждаме два изкуствени палеца за крака, единият от които е открит на стъпалото на древна египетска мумия. Тази протеза се счита за първата функционална.
Реалистичният палец, направен от египетско папиемаше – лен, лепило и гипс, се съхранява в колекцията „Гревил Честър“, а другата протеза – стъпало от три части, изваяни вещо от дърво и кожа, е на показ в Египетския музей в Кайро.
В рамките на проучването на находките, проведено от д-р Джаки Финч от Манчестърския университет, двама доброволци, изгубили десните палци на краката си, изпробвали египетските артефакти и ги намерили за много удобни и функционални.
Най-старият музикален инструмент (42 000 г.)
Най-старите музикални инструменти са флейти, изработени от птичи кости и кост от мамут. Те са открити в пещера в южната част на Германия, в която съществуват доказателства за заселването на съвременните хора (Homo sapiens) в Европа.
Учените с ръководител Том Хайм от Оксфордския университет са използвали въглеродно датиране, за да установят, че флейтите са от преди 42 – 43 хил. години. Откритието е описано в сп. „Human Evolution”.
Според експертите музикалните инструменти са се използвали в моментите на почивка, както и при религиозни ритуали.
Изследователите казват, че откритието от пещерата Гайсенклоестерле свидетелства за преселението на хората към горното течение на Дунав преди застудяването на климата преди 39 – 40 хил. години. Според друга теория съвременните общества са мигрирали към Дунав веднага след това застудяване.
Най-старите панталони (3 300 г.)
При разкопки на гробница в Китай археолозите намерили най-старите панталони в историята на човечеството.
Предполага се, че дрехите, намерени в гробницата, са на поне 3 000 години, въпреки това са в добро състояние. Учените смятат, че панталоните са използвани за езда, тъй като традиционните дрехи тип тоги не са били подходящи.
Те са били открити в гробница на двама мъже, починали на около 40-годишна възраст. Те били животновъди и войници. Сред другите намерени предмети има камшик, парче от дървен кон, военна брадва и лак.
Най-старата чанта (4 500 г.)
Най-старата чанта в света е на около 4 500 г. и е открита в Германия.
На снимката е предната й част, която е покрита с кучешки зъби.
Най-старият презерватив (370 г.)
Презервативът за многократна употреба от 1640 г. е открит в Швеция и е изработен от овча кожа.
Той е непокътнат и придружен от написана на латински инструкция, съобщава електронното издание NEWSru. Презервативът трябвало да се потопи в мляко преди употреба, за да се избегне заболяване.
Най-старата дъвка (5 000 г.)
Британската студентка Сара Пикин, която работи като доброволка на разкопки във Финландия, откри дъвка, чиято възраст е 5 000 години.
Основна съставна част на “дъвката” е смола от кората на бреза, съобщава The Times. Електронното издание The Scotsman уточнява, че разкопките се извършват в Киерики.
През епохата на неолита кората от бреза се е използвала като антисептик за лекуване на инфекции на венците и като лепило. Антрополозите са живо заинтересувани от находката, защото върху парченцето има добре запазени следи от зъби, коментира учителят на Сара Пикин – Тревър Браун.
Най-старата обувка (5 500 г.)
Най-старата обувка е на 5 500 години и е открита в Армения.
Мокасинът е направен само от едно парче кожа, пристегнато с кожена връв на пръстите и на петата, така че да прилепне по крака.
Той е бил напълнен със суха трева, но учените не могат да кажат дали това е, за да се запази формата му, или за да топли повече.
Интересно е, че при изваждането й от пещерата обувката е била мека, но кожата е започнала да се втърдява заради контакта с въздуха.
Учените са впечатлени и от факта, че от нея не се носи никаква миризма.
Ръководителят на експедицията, д-р Рон Пинхаси от „Корк колидж“ в Ирландия, твърди, че мокасинът отговаря на №37 по европейската система, но не може да се каже с категоричност дали го е носил мъж или жена, защото тогава хората са били по-дребни от днес.
Въздухът в пещерата бил хладен и сух, тя е проветрива и условията в нея са били идеални за съхраняването на предметите, намерени вътре.
Освен това подът бил покрит с дебел слой кози тор, който буквално е запечатал находката.
Най-старият глобус (на 510 г.)
Най-старата записана мелодия (3 400 г.)
Най-старата записана музика е открита в Угарит, днешна Сирия.
Най-старата монета (2 700 г.)
Най-старите слънчеви очила (800 г.)
Първите слънчеви очила са открити на канадския остров Бафин и са отпреди 800 години.
Предназначението им е било да предпазват от слънчевата светлина, която се отразява в снега.
Най-старата тоалетна с пускане на водата (2 000 г.)
Най-старата тоалетна с течаща вода е открита в Турция. Датирана е отпреди около 2 000 г. Под седалките тече вода, която отмива нечистотиите.
Първите чорапи са на 1 500 г. и са изработени в Египет от вълна.
Предназначени са да се носят със сандали, затова имат само два „пръста“.
Най-старият сутиен (500 г.)
В Австрия е открит най-старият сутиен в света, който е датиран между 1390 и 1450 г сл.Хр.