Това са трите причини, поради които родителите не трябва да правят домашните с детето си
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Защо родителите не трябва да се месят в домашните на децата си и защо е толкова важно малчуганите да носят сами отговорността за поставените им задачи?
Много родители вярват, че ако не следят домашните, детето им няма да учи активно. Но изследователи от университетите в Остин и Дюк (САЩ) доказват, че това не е така. В продължение на 30 години те събират данни за това как участието на майките и татковците в учебния процес влияе на оценките, пише "Розали". Оказа се, че помощта на родителите в по-малките класове е безполезна, а в гимназията дори влияе негативно на резултатите от изпитни тестове.
Ето трите основни причини за преустановяване на тази порочна практика:
1. Детето губи мотивация за учене
Според проучването, колкото повече родителите участват в писането на домашните, толкова по-малко детето иска да научи.
Най-ниската мотивация е за онези деца, чиито родители седят до тях, предлагат, контролират или дори правят домашна работа за тях.
Учениците, които не са „притиснати“ от родителите си, учат по-охотно.
Опитайте се да разхлабите контрола си и помагайте само ако детето ви поиска. В този случай му обяснете какво не е ясно, но не изпълнявайте задачата вместо него. Ако едно дете мрази да пише домашните си, не го насилвайте, а се опитайте да го разберете и да признаете правото му да не иска да преразказва параграф от скучен учебник или да напише една и съща дума 10 реда подред. И след това го научете как да се справя с трудните и неприятни неща, като му дадете собствен пример.
2. Детето не се учи на отговорност
Принуждавайки детето да седне да учи, наблюдавайки изпълнението и наказвайки за лоши оценки, вие поемате отговорност за представянето му в училище и следователно я премахвате от плещите на детето. И докато вие стоите над главата му, то няма да иска само да поеме тази отговорност.
Отглеждайки дете по този метод, вие правите лоша услуга, тъй като в живота на възрастните, вместо награди и наказания, има естествени последици от всяко действие.
Ако в бъдеще не работи добре, ще бъде уволнен и ако яде само чипс, здравето му ще се влоши. Нека последствията дойдат. Забравил е, че домашната му е била да нарисува рисунка? Това означава, че е трябвало да го направи, вместо да играе игри на компютъра. Не си е научил уроците си? Оставете детето само да обясни на учителя.
Способността да отговаря за действията си и да разпределя енергията и времето си определено е по-важно за едно дете от способността да изпълнява ясно командите на други хора.
3. Отношенията между родители и деца се влошават
Уроците са научени, а домашните написани. Последствията – мама е пресипнала, а дъщерята оглушала. Съседите са научили всичко наизуст. Кучето преразказва.
Вместо да контролирате разрешаването на всеки проблем, психолозите съветват да изградите отношения, които се основават на доверие с вашето дете и да прекарвате повече качествено време заедно: четене на глас, обсъждане на случващото се в науката и в света и намиране на нови интересни дейности.
Ако никоя друга оценка освен 6-ца не е приемлива за вас, запитайте се каква е причината за такова категорично и амбциозно отношение. Ученето е лична работа на детето, а работата на родителите е да му осигурят безусловната си любов. А любовта е по-важна от оценките, нали?