Тодор Тагарев: Централната власт в Украйна загуби контрола върху обстановката
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Струва ми се, че силите в Украйна, които търсят някакъв вид самостоятелност или присъединяване към Русия, имат много мощна подкрепа отвън. Това каза министърът на отбраната в служебния кабинет на Марин Райков Тодор Тагарев в интервю за предаването „Преди всички“ по БНР.
„Това, на което може да разчита властта в Киев в момента, е на доброто отношение и готовността за различен вид помощ от страна на САЩ и ЕС. Досега Украйна се е въздържала от използване на сила, но сега дава ясни сигнали, че е готова да използва сила, за да намери решение на този проблем. Това не би трябвало да е неочаквано”, коментира Тагарев.
„В крайна сметка силите, които са в няколко града в Източна Украйна, по всичко личи, че са добре организирани, въоръжени, разчита се и на подкрепа от Русия, така че не е изненада, че правителството в Киев решава да използва и силови инструменти, обясни още Тодор Тагарев.
Според него в момента е изпуснат контролът: Хора, които демонстрират желание съответният град да бъде част от Украйна, биват пребити от тълпите и местната полиция не може да ги защити, което означава, че централната власт няма контрол.
Въпрос на внимателна преценка е, доколко и кога ще е необходимо разполагането у нас на съюзнически натовски войски, каза бившият военен министър: Продължавам да мисля, че Кремъл няма да си помисли да реализира подобни сценарии в страна - член на НАТО, но това не означава, че ние няма да имаме готовност. Въпрос на внимателна преценка е доколко ни е нужно присъствие на съюзнически войски. При всяко положение е добре за успокояване на обстановката, за гаранции и успокояване на населението, че няма да се случи такъв сценарий. Не е задължително това разполагане да бъде трайно. Ако Путин реши да действа със сила в Украйна, тогава вече НАТО ще преосмисли генерално плановете си за отбрана. Това може да доведе до предислоциране на някои сили на страни - съюзници на територии на страните по източната граница на Съюза.
Заместник-председателят на Сдружението на украинските организации в България Красимир Панковски коментира: Още в началото на действията на Майдана бяхме забелязали обстрелване на журналисти и опити да се потулят действията, които се случват там. Тогава интернет беше основният ресурс, който представяше събитията. Другите събития, които се случиха след това, са анексирането на Крим и ескалацията на напрежението в Източна Украйна. От тук нататък има ясни признаци, че въоръжените сили в Източна Украйна са сходни с тези в Крим, имат еднакви униформи, така че може би много малко хора знаят как ще се развие сценарият.