Томислав Дончев се извини на перничани: Правим всичко възможно за оправяне на проблема, имам чувство на персонална вина по отношение на тези хора
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Вицепремиерът Томислав Дончев коментира пред БТВ има ли трусове в правителството и управляващата коалиция след ареста и оставката на министър Нено Димов заради водната криза в Перник, тол системата и други актуални политически теми.
„Със сигурност задържавено и оставката на Нено Димов създават трус в кабинета и е несирозно да се твърди каквото и да е друго – призна Дончев. - Без да съм в позиция да давам акъл на прокуратурата, процесът по контрола започва от другаде, ясно е че завършва на бюрото на министъра на околната среда, но началото е другъде. Ако бяха взети мерки в средата на лятото, можеше да не се стига до тази ситуация в Перник. Дори и в ранна есен ако се бяха взели мерки, водната криза щеше да предотвратена. Правителството научи, след като кризата бе факт. Явно има някакъв дефект в системата надолу. Не мога да си представя шеф на ВиК дружество, защо няма поискана среща с министър, с премиер, когато се заражда такъв проблем. Да сигнализира, да алармира, да поиска помощ. Всичко това се случи след настъпването на водната криза.
Противно на това, което мислят много хора, явно пътят от министерския кабинет до подсъдимата скамейка е много къс и ситуацията в момента го показва. Нека прокуратурата си свърши работата. Вярно, че това е клише, но никой не е застрахован и имунизиран. Министрите, за разликса от депутатите, няма имунитет. Имат само повече задължения от обикновения гражданин”.
Вицепремиерът коментира и дали ситуацията е довела до трус в управляващата Коалиция.
„По изявленията на колегите от ВМРО, явно има и трус в Коалицията – заяви Томислав Дончев. - Убеден съм, че действията на прокуратурата нямат политически характер. Друг е въпроса, че те понякога имат политически последици. Имахме доста тежък разговор наскоро за това кой е отговорен за водната криза с министрите Димов и Аврамова. Разбрахме се за по-сериозна мобилизация за разрешаване на проблема в Перник. Министър или заместник-министър там са всеки ден. В политиката има някои доста сложни сектори. Водният сектор е такъв. Няколко министерства имат отношение – на околната среда и водите, на икономиката. Не искам да коментирам министър Аврамова. Имам претенции към начина, по който се управляват ВиК-дружествата в части от страната, включително и в Перник. Това обаче не е към министър Аврамова. Огромна част от тръбите в страната не са подменяни 50 - 60 години. Ако преди 5 години бяха сменили трабите, нямаше да има криза сега, консумацията щеше да е далеч по-нормална. Това обаче е към местната власт. Не съм политически анализатор и коментатор за да кажа дали и Петя Аврамова ще си отиде. Преценката е на премиера. И да имам претенции към Петя Аврамова, ще ги кажа на нея а не през медии.
Нормална част от политическата динамика е смяната на министри. При министрите е нормално понякога да се поема политическата отговорност. Цели правителства са падали заради натрупано напрежение. Имч обществена реакция, фиксация към даден ресор и трябва да се вземат мерки”.
Вицепремиерът бе категоричен, че не може да се каже, че прекалено лесно се сменят министри напоследък.
„Вътрешщното ми наблюдение не е такова – заяви Дончев. - Никой няма да пита кой е министъра, а какво ще сме свършили. Заради това и се правят промените. Редно е новият министър, който ще замени Нено Димов, да е от квотата на МВРО. В началото на следващата седмица ще има Коалиционен съвет.
Обществото ни позеленява и става все чувствително за това колко са чисти вода, въздух, вода. Исканията се повишават и това е нормално. Друг е въпроса, че качеството пада в сравнение с това, което е било преди десетина години. Повечето български градове навремето нямаха пречиствателни станции за отпадни води. Преди затварянето на Кремиковци въздуха над София имаше цвят. Опозицията опитва да се възползва от позеленяването. Използдват обаче скверни методи – опит да се експлоатират страховете на хората. Когато храниш страха, той е голямо животно и първият, който може да бъде изяден може да си ти. Правим всичко възможно за оправяне на проблема в Перник. Не можем да управляваме климата. Имам чувство на персонална вина по отношение на тези хора. Следващият месец е критичен. Хората имат правото да не приемат извинението ми.
Правителството не може да излезе наполовин. То може да съществува само като цяло. Съхраняването и съществуването на правителство и Коалицията не е самоцел, може да съществуват само ако произвеждат резултати. Мисля, че още можем да произвеждаме тези резцултати”.
Вицепремиерът коментира и „Турски поток”.
„Турски поток” е допълнителни количества газ за България, друг източник за доставка – анализира той. - Исторически сме на кръстопът, като в годините много пъти от това сме си патили. Нека този път опитаме да извлечем максимум ползи от това, че сме на кръстопът. В състояние сме да извлечем ползи и трябва да го направим. САЩ нееднократно са споделяли, че са срещу „Турски поток”. Това обаче не компрометира българското участие. Спазваме си всички изисквания, на всякакъв тип законодателство – родно и европейско. Разширяваме газопреносната си мрежа. Не закъсняваме. Огромно време бе похарчено за избора на изпълнител”.
Томислав Дончев взе отношение и по въпроса около въвеждането на тол системата.
„Очакванията около тол системата може и да са по-големи – заяви Дончев. - Нуждите в пътния сектор са сериозни. Нужни са проекти, които струдват десетки милиарди. Чисто технически, след като цялата тол система е в действие, цената може да се определя в движение. Не е вярно, че отстъпките са направени заради заплаха от протести. Проведена бе близо тричасова среща. Изчисленията, и тези на външни екипи, не предполагат ефект на поскъпване на цените. Ефект за малоценни и обемни стоки може да има разлика от 1-2 стотинки”.
Виоцепремиерът говори и за това какт ще се отрази кризата около Иран на България.
„Конкретно в България кризата около Иран не удря никак, но не трябва да приемаме политическите процеси доморасло – каза Томислав Дончев. - Част от Евросъюза сме, така че след народите от Близкия изток най-пострадали ще са народите от ЕС заради предизвикването на нова мигранстка вълна. Надеждата е да се установи мир. Усилията трябва да се насочат натам. Тревожи ме, че човечеството не е остаряло и помъдряло от времето, откакто бях хлапе. С годините човек става реалист, което прави живота малко по-скучен. 2019 бе много тежка – кризи, скандали, драми, два пъти избори. Изтощителна година. Имах доста силни преживяваяния, след които нищо не е същото. Човек влиза в политиката с наивното убеждение, че ако правиш правилните неща, няма как някой да е недоволен и несъгласен. Научаваш обаче че не е така. Правилни неща в политиката няма и изкуството е да намериш възможно най-малко неправилния начин. Политиката е баланса между различните взаимоизключващи се интереси. Хората са емоц;ионални и не иснкат да гледат чилслата от статистиката. Явно държавникът трябва да е гръмоотвод на олщекствения гняв”.