Томислав Дончев удари БСП за случая "ЧЕЗ": Ако се фокусираш върху страховете на хората, ще отгледаш чудовище
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Постарах се да прегледам ретроспективно какво се е получавало от службите по случая "ЧЕЗ". Но кой е купувачът в реално време, няма как да знаем, това е несериозно. Това заяви пред БНТ вицепремиерът Томислав Дончев, коментирайки казуса "ЧЕЗ" и дилемата ще има ли държавно участие в сделката или тя ще остане частна.
"Ще ми е трудно да ви заредя по темата с някакви "шокиращи подробности". Не мога да претендирам, че знам такива. Защото българската държава се е конституирала като съдружник преди няколко седмици и до сега не се знае дали това ще е възможно или не... Освен това - големи банкови институции с финансови репутации застават зад сделката. А критиките и опасенията за сделката не са в една и съща тоналност. Чувам и комичното обвинение - че и Борисов стоял зад сделката. Или - че сегашното или предишно правителство на Борисов било ангажирано със сделката... А щом има появили се страхове, съмнения или паника, нито един политик или чиновник няма право да вдига рамене. Ситуацията бе такава, че изискваше нестандартна мярка", заяви Дончев.
Той отбеляза, че позицията и действията на властта не дават какъвто и да било повод за укори, че Гинка Върбакова има "гръб" сред управляващите.
Дончев заяви, че решения в енергетиката, без значение дали става дума за производство, пренос, регулация и т.н. е редно да се вземат след дълго обсъждане и за дълъг период: "Но не сме в такава ситуация... Винаги съм предпочитал, когато се занимавам с тема или проблем, да направя анализ, да го огледам от всички страни и да чуя мнението на експерти, дори да мислят различни неща".
Томислав Дончев не скри, че "тоналността на опозицията" била с акцент "теми с висока обществена чувствителност": "Но това има граници. Ако в един момент целият ти политически ракурс е в това да фокусираш страховете на хората, в крайна сметка ще отгледаш чудовище".
Коалиционните отношения той коментира така: "Вдига се много шум. Отношенията и в голямата, и в малката коалиция са много локални. Валиден е аргументът, че дори да поражда смут, това гарантира някаква прозрачност. А хубавото е, че когато има публична дискусия, става ясно кой какво иска и за какво се бори".