ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Тонове опасни химикали изчезнаха от складове в Перник. Кой допусна токсични отпадъци да останат без надзор в продължение на 4 месеца? Коя институция не си свърши работата? Бивши служителите на фирмата, собственик на опасните химикали говори в ефира на Нова телевизия.
Това е престъпно бездействие на институциите. Говорим за много тежки химикали, опасни за живота и здравето на хората. Правени са едни проверки, изпуснат е контролът. Нашето разследване установява, че 4 месеца тези опасни отпадъци, в един разбит склад са оставени без надзор, с отворена врата, влизали са и си излизали хора. Този случай се разкрива случайно. Двама души са заловени с раница с живак.
Прокуратуратата е изпратила писмено становище от една страница
По информация на Нова в този склад е имало 85 тона опасни киселини и основи. И в момента в склада има минимално количество химикали. Тоест те са изнесени нерегламентирано. Собственикът би трябвало да е уведомен, ако са унищожени. Той не е унищожен.
Става дума за фирма, която е била с разрешително до някое време за опериране с отпадъци и за едни складове, които те наемат под наем. В един момент настъпва разрив в отношенията и на фирмата е отнет лиценза за работа с отпадъци. И според собственика на фирмата, и бивши служители им е отказан достъп до тези складове. Идеята била тези складове да бъдат изчистени, за да ги ползват собствениците за други цели.
В края на май в пернишкия квартал „Тева” е открита раница със съмнително съдържание. Това съобщават от местната полиция на 29 май. Сигнал е подаден от местни жители. В изоставената раници имало две бутилки. От едната било изтекло вещество. Проверката показала, че това е с живак.
Следите водят до двама души, които живели под наем наблизо. Вече няма и следа от тях, установи проверката. Те водят органите на реда до складове в покрайнините на града. Там са открити над 200 килограма живак. Мястото е ползвано за съхранение на опасни отпадъци в последните близо 10 години, за което е имало и разрешителни. До едно време.
„Оттук започват многото въпроси, които изникват не само в мен, във всички мои съграждани - как може да се даде разрешително на фирма да съхранява опасни отпадъци, Говорим за цялата Менделеева таблица, в такава барака? Във времето покривът е текъл, счупени са прозорците, никой не знае как е охранявана”, заяви кметът на Перник Станислав Владимиров.
Халетата са наети под наем от специализирано дружество за дейности с отпадъци. Адресът на фирмата е в София. Тя има разрешително за тази дейност от 2013 година. Проверявана е 17 пъти, твърдят от РИОСВ.
„Актовете са шест на брой, с шест издадени наказателни постановления”, обясни Ина Цветанова, главен експерт в РИОСВ-София.
Лицензът на фирмата е отнет през 2022 година. Но химикалите са останали в складовете.
„Аз продължавам да работя, но спазвам изискванията. Не бива да изоставям складовете. От тях само е вадено и унищожавано”, обясни Атанас Калев – собственик на фирмата. „Така ли да оставя складовете? На хора, които нищо не разбират? Многократно уведомявах министерството, те ми казаха, че това не е тяхна работа”, каза Калев.
„След отнемането е имало период на обжалване на решението за отнемане на разрешителното. И то се потвърждава през месец декември 2023 година”, обясни Ина Цветанова.
Междувременно в края на миналата година настъпва разрив в отношенията между собственика на фирмата с отпадъците и собствениците на наетите халета. Бивши служители от фирмата твърдят, че достъпът им до химикалите е бил спрян. Д-р Бистра Соколова е инженер химик с дългогодишен стаж. Твърди, че докато са имали достъп, лично тя е осъществявала ежедневен контрол.
„Всеки ден ходим, това са складове, които трябва да се наблюдават. Едно счупване може и експлозия да предизвика. Намерихме складовете с верига и сменени катинари. Обадихме се веднага на собственика на фирмата и Второ районно, за да алармираме, че нямаме достъп, за да се знае, че някой друг е поел отговорност”, каза Бистра Соколова.
„Собствениците на складовете ни забраниха достъп, както и на самата фирма. Искат да ги ремонтират и да ги дават на други лица”, заяви Николай Борисов.
На практика опасните химикали остават без необходимия надзор, тъй като фирмата-собственик няма достъп, твърдят вече бившите служители. От документи се вижда, че собственикът на фирмата уведомява институциите за това през януари тази година.