Топ 5 на най-продаваните книги на издателство "Милениум" (31 декември - 6 януари)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
„Пейо Яворов: Събрано“, посветена на гениалния български лирик, е най-продаваната книга на „Милениум“ за първата седмица на 2023 г. Подборът в настоящото издание е съобразен с подчертаният автобиографизъм на Яворовото творчество – от изящната му лирика, начертала посоките на модерната българска поезия, до последните редове, писани в предсмъртната му година.
На второ място се нарежда „Личният живот на Елизабет I” от Ростислав Ботев, посветена на един най-великите монарси в английската история, чието име и до ден днешен символизира могъществото на кралството. Кралица Елизабет I заема трона във време на остри вътрешни борби и извънредни външни опасности, които преодолява заради силата на своя характер.
В класацията следва безценният сборник „Лековитите води на България“ от Галя Владимирова, от който ще научите всичко най-важно за минералните извори по българските земи и тяхната лечебна сила.
В топ 5 са още „Виетнамската война “ от популярната поредица „История на войните“ и лиричният том „Христо Фотев: Събрано“.
1. „Пейо Яворов: Събрано“. Пейо Яворов (псевдоним на Пейо Тотев Крачолов) е роден в Чирпан на 1.01.1878 г. Поет, прозаик, публицист, талантлив преводач и интелектуалец, заедно с редакторите на сп. „Мисъл“ (1893 – 1907) той ратува за културното и естетическо израстване на българската литература. Участва в македонското националноосвободителното движение (1902 –1903). Член на задграничното представителство на ВМРО. Заместник-поддиректор на Народна библиотека (1905), драматург на Народния театър, София (август 1908 – 1913). Настоящото издание побира цялата му лирика, публицистиката му, уникалният “Философско-поетически дневник”, драмите “В полите на Витоша” и „Когато гръм удари“, многобройни писма и бележки, а също и двете прозаични творби на писателя, посветени на революционните борби за освобождение на Македония – биографията на Гоце Делчев и автобиографичните “Хайдушки копнения“. За първи път в общ том излиза цялото творчество на големия ни поет, при това онагледено с многобройни снимки, факсимилета, страници от ръкописи и първи издания на книгите му.
2. „Личният живот на Елизабет I“, Ростислав Ботев. Кралица Елизабет I – може би най-великият владетел в историята на британската монархия, и до днес е вдъхновение и гордост за хората на острова. Наричат я Глориана, Кралицата дева и Добрата Бес, защото се възкачва на трона след редица премеждия и във време на изострени политически и религиозни борби. Реформацията, започната от баща й Хенри VIII, предизвиква дълбоко разделение в английското общество, а краткото управление на Едуард VI и последвалият терор на „кървавата“ Мери Тюдор само го задълбочават. Затова именно на крехката Елизабет се налага да преодолее всички различия и да възцари дългоочаквана стабилност в страната. Младата кралица демонстрира завидни качества и силен характер, ала плаща за това с цената на интимния си живот. Нуждата от балансирани управленски решения е предлог умело да лавира сред многобройните знатни предложения за брак, включително и от руския вседържец Иван Грозни. А с консолидираната нация зад себе си кралицата успява да провежда победоносна външна политика, венец на която е триумфът над испанската „Непобедима армада“. Наред с това през „Елизабетинската епоха“, както историците наричат 44-годишното й управление, страната преживява истински стопански и културен възход. Процъфтяват ренесансовият театър, литературата и изкуството, започва колонизацията на Новия свят, а чрез учредената Източноиндийска компания към кралството потичат несметни богатства, с помощта на които Великобритания разгръща пълната си мощ.
3. „Лековитите води на България“, Галя Владимирова. България е сред първенците в света по брой и разнообразие на естествени минерални извори. Водата в тях - освен вкусна и полезна, е преди всичко извънредно лековита. От древността хората по нашите земи са били наясно с ползите за здравето от минералната вода и затова старателно са изграждали чешми, бани и басейни край изворите и са ги пазели като ценно богатство. Лечебната сила на минералните води отдавна е доказана и от съвременната медицина. Книгата отговаря на следните въпроси:
Знаем ли кога, как и каква минерална вода може да употребяваме?
Полезно ли е да се пие само минерална вода и каква да е тя?
Трябва ли да сменяме често използваната "марка" минерална вода?
Кой извор в страната с какви болести се справя?
При какви неразположения в никакъв случай не бива да употребяваме дадени води?
Къде точно се намират специализираните балнеологични центрове и как да се възползваме от услугите им?
Книгата Лековитите води на България, дава изчерпателни отговори на тези и на още много въпроси, за да ни помогне да се възползваме пълноценно от целебната сила на златните български минерални води.
4. „Виетнамската война“, Крум Златков. Виетнамската война е най-мащабният въоръжен в конфликт в епохата на Студената война. Тя е олицетворение на новите външнополитически реалности, с които се характеризира блоковото противопоставяне след Втората световна война. САЩ опитват да развържат в своя полза възела от противоречия в Югоизточна Азия, но се натъкват на неочаквано по размерите си противопоставяне. „Виетнамското тресавище“ се превръща в изпитание не само за американските военни възможности, но и за способността на ръководителите да спечелят на своя страна общественото мнение в страната, както и за образа на САЩ в световен план изобщо. Настоящото издание разполага с богат снимков материал и разглежда виетнамския конфликт в цялата му сложност.
5. „Христо Фотев: Събрано“. Христо Фотев (25.03.1934 – 27.07.2002 г.) е не просто един от най-даровитите ни и лирични поети, но е истинско явление в изящната ни словесност. За мнозина творчеството му е еманация на представата за поетична стихия, а самият той - синоним на понятия като „море“, „любов“ и „Бургас“. Още дебютната му стихосбирка “Баладично пътуване” (1961 г.) му отрежда почетно място сред галерията с шедьоврите на любовната ни поезия, а всичките му по-късни творби са обвити в ненадминат бохемско-романтичен ореол. Биографията му е пълна с парадоксални обрати – роден в Истанбул, живял в бежанската махала на Бургас, плавал с риболовен кораб, работил като художник в стенописно ателие и като редактор на фабрична многотиражка, а след това - вече като член на СБП - става драматург на бургаския театър “Адриана Будевска” и главен редактор на литературния алманах “Море”. Автор е още на стихосбирките „Лирика“ (1965), „Обещание за поезия”, „Литургия за делфините”, „Спомен за един живот”, „Венецианска нощ“ и „Словесен пейзаж”. Настоящият том събира всичките му творби, дори онези, които не са били включвани в книжни сбирки, а са били публикувани единствено в периодичния печат.
Книгите на издателство „Милениум“ може да поръчате на тел.: 02/879 40 06 (в делничните дни, от 9 до 16 ч.), на e-mail: [email protected] или на сайта www.milleniumbg.eu. При заявка през сайта ползвате 10% отстъпка от цената. Може да откриете заглавията в книжарската мрежа, както и на столичните адреси – бул. „Княгиня Мария Луиза“ №92 и във фирмената книжарница „Милениум“ на адрес ул. „Цар Шишман“ №18.