Топ 5 на най-разпространените ментата у нас: Дрехи, обувки, парфюми, играчки и чанти
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Милиони ментата са задържани на митниците в страната, а хиляди са иззетите от търговската мрежа у нас през отиващата си година. Това отчитат от Агенция „Митници“ и патентното ведомство.
В топ 5 на заловените ментета попадат: облекла, обувки, парфюми, играчки и чанти. Това са най-разпространените фалшиви стоки у нас, които институциите са заловили през 2024 г.
Количествата за значителни – над четири милиона са хванатите ментета от митническите служители при опит да влязат в страната, а около 50 000 са иззетите бройки от патентното ведомство в търговската мрежа.
Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Димана Стоянова купува пръстен, който е менте, в скъп магазин и чак след известно време разбира, че е дала твърде много пари за него.
„Беше пръстен, който трябваше да е сребърен, но не беше. След около две седмици падна камъчето на пръстена, а след два месеца, може би, пръстена позеленя“, разказва жената.
От патентното ведомство посочват, че откриват ментета навсякъде – и по базарите, и в по-скъпите магазини. Попадали са и на висококачествени фалшификати, които трудно се разпознават, ако човек не е ползвал често марката. Повечето обаче са зле направени.
„Повечето пъти цените са завишени, т.е. много се доближават до цените на оригиналните стоки, защото търговците са водени то своя интерес за по-висока печалба“, обясняват от патентното ведомство.
Най-много ментета идват у нас от Турция и Китай, отчитат от Агенция „Митници“. „Най-големите количества се залавят по външните граници на ЕС – на ГКПП „Капитан Андреево“ и пристанищата“, уточнява Венелин Стратев, държавен инспектор в агенцията.
За да заблудят митническите служители, нарушителите често оставят довършителната работа по дадена стока за някъде навътре в европейския съюз.
„На тях е поставена декорация, която на пръв поглед не прави впечатление, но ако се отреже част от нея, която умишлено не е била пришита, се получава вече защитен знак и тези маратонки стават фалшиви“, обясняват експертът Вяра Генова от Агенция „Митници“.
Заловените ментета се унищожават с грижа за околната среда – от дрехите например се правят въжета, стъклените опаковки на парфюмите се чупят и се влагат в плочки.