Топ анализаторът Георги Харизанов разкри пред ПИК TV истинските намерения на сглобката: Ограничават правомощията на президента, защото... (ВИДЕО)

Епицентър

Топ анализаторът Георги Харизанов разкри пред ПИК TV истинските намерения на сглобката: Ограничават правомощията на президента, защото... (ВИДЕО)

118223
на 08.12.2023
Топ анализаторът Георги Харизанов разкри пред ПИК TV истинските намерения на сглобката: Ограничават правомощията на президента, защото... (ВИДЕО)
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

За разлика от организирания хаос в Министерски съвет, който се дължи на много причини, в парламента се работи доста по-професионално и има постигнат консенсус по важните текстове в Конституцията. В крайна сметка смятам, че няма да станем свидетели на политически пазарлъци. Но дори и да има, не го казвам в лошия смисъл на думата, защото всеки се бори за това, което е обещал на своите избиратели. Дори да има политически пазарлъци, те няма да се състоят пред медиите и ще са на доста по-високо професионално ниво. Така коментира дебатите в пленарна зала по промените в Конституцията политическият анализатор Георги Харизанов в предаването "Видеовръзка с Цветан Фиков" по ПИК TV.

препоръчано

"В този смисъл чухме изказвания и от Бойко Борисов, и от Христо Иванов, че комисията работи добре, че Радомир Чолаков се справя добре, което не е изненада. Мисля си, че политическият дебат в парламента и нивото на договорки в парламента е на много по-високо ниво от това в Министерски съвет. Силно се надявам да не се стигне до такива срамни сцени, на които, за съжаление, ставаме свидетели почти всеки ден от гледна точка на изпълнителната власт", добави Харизанов.

Той се съгласи с тезата, че промените, свързани с правомощията на президента за назначаване на служебни кабинети, се правят за един човек. Той припомни, че е от хората, които винаги е критикувал Радев, когато е сбъркал, но няма как в духа на феърплея да не се отчете и когато той е направил и нещо хубаво и положително. 

"Ясно е, че има дълбок сюжет на противопоставяне между "Продължаваме промяната" и президента Радев, който е странен, защото това са същите хора, които се закичиха "с Вас сме, господин Президент" преди две години по време на президентските избори. Така се завъртяха нещата - неблагодарни хора под път и над път и те в момента са в конфликт с човек, който ги вкара във властта и в голямата политика. Да, вие сте абсолютно прав и това е основното мое несъгласие с тези промени, те се правят конюнктурно, те се правят заради неприязънта към един - единствен човек. Те се правят за това, че в момента конкретният президент не е симпатичен. Правят се заради това, че поради невъзможността на партиите да съставят правителство, се разви тезата, че президентът едва ли не е преяждал с власт, че е заграбил власт. Няма нищо подобно, никой не му е увеличавал правомощията по време на политическия вакум", допълни Георги Харизанов.

По думите му никой не трябва в момента да му орязва правомощията. Според него ако партиите са способни да направят правителство, няма да има служебно правителство изобщо. По думите му в тези промени може и да прозира страха на партиите, че в оставащия мандат на Радев може да му се наложи да прави още служебни кабинети. Той отбеляза, че може партиите от сегашното парламентарно мнозинство да са наясно, че то няма да издържи още четири години на лудостите и претенциите на отделните му части. 

"Индивидуалната конституционна жалба според мен ще създаде излишна работа поне в началото на Конституционния съд, докато се установят някакви стандарти. Тези стандарти трябва освен всичко друго да са публично известни по отношение на това коя конституционна жалба е допустима за разглеждане. Докато на хората им стане ясно това, че ако съседът ти е наводнил апартамента, не е повод да се жалваш на Конституционния съд. Във времето може това да се окаже градивен инструмент за това конкретни текстове и казуси, конкретни закони, ако щете, да бъдат предмет на разглеждане в Конституционния съд", отбеляза Харизанов.

По думите му ще е полезно да се създаде култура в обществото коя конституционна жалба е изобщо допустима да се разглежда. Според него това е част от съзряването на демокрацията като цяло и е добра крачка напред. 

По темата за двойното гражданство той отбеляза, че сме имали министър-председател с произход и роден в СССР - Сергей Станишев, но отбеляза, че не е останал с усещането, че той е предал по някакъв начин българския интерес в полза на Украйна или СССР. Според него трябва да погледнем как стоят нещата в развитите демокрации и там, където искаме да отидем. 

"Това много често може да ни даде отговор на въпроса дали една политика е правилна или не. Да видим най-успелите общества и как стоят нещата там. Всякакви критики съм чул по отношение на Арнолд Шварценегер по времето, когато беше губернатор на Калифорния. Че е бил прекалено твърд, че е е залагал прекалено много на публичността, че е провел погрешни политики и после, че от републиканците мина към демократите. Какво ли не съм чул като критика към него, но никога не съм чул съмнение, че е национален предател или че работи като австрийски шпионин в американското управление. Да си губернатор на Калифорния, ти си изпълнителната власт в щат, който ако се отдели от САЩ, ще е седмата икономика в света", даде пример анализаторът.

Според него когато кметът на Лондон, се казва Садик Хан и министър-председателят на Великобритания е Риши Сунак, е странно да си казваме, че е проблем българин с двойно гражданство. Той припомни, че от 2007 сме граждани на ЕС и както ние може свободно да живеем и работим навсякъде в Европа и след като в Унгария има закон, уреждащ българското малцинство, и правещ българския език официален в унгарския парламент, не смята, че има проблем българин с унгарски произход или дори унгарец, живеещ в България, да участва в управлението.

"За да се окаже един текст в промените препъни камък, той трябва да издържи теста на времето и в едната, и в другата посока. Или устойчиво да се покаже, че е лош и не работи, или да се покаже, че е добър и служи в полза на обществото. Последният препъни камък беше в конституционната реформа през 2013 г., в частта за съдебната власт и касаеше прокурорската квота и парламентарната квота във ВСС. Няма вълшебно хапче, ако квотата беше не 6 на 5, а 5 на шест, нищо вълшебно нямаше да се случи. Не трябва да се говори за препъни камъни, нито за вълшебни хапчета и пръчки, трябва да сме на ясно, че това е процес на еволюция и тя е бавна и текстовете трябва са минат теста на времето", заключи Георги Харизанов.

Целия разговор гледайте във видеото:

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
Хороскопът на Алена за петък: Трудности заради роднини за Близнаците, възможни измами за Лъвовете Хороскопът на Алена за петък: Трудности заради роднини за Близнаците, възможни измами за Лъвовете
ПИК TV x
Нидал Алгафари посочи пред ПИК TV коя ще е изненадата на изборите: ГЕРБ и ДПС ще могат сами да направят кабинет, но... (ВИДЕО) Нидал Алгафари посочи пред ПИК TV коя ще е изненадата на изборите: ГЕРБ и ДПС ще могат сами да направят кабинет, но... (ВИДЕО)
ново
Днес: 36
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК