BG EN

Топ инфекционист обясни колко дълго е възстановяването след тежък менингит

Здраве

Топ инфекционист обясни колко дълго е възстановяването след тежък менингит

21289
на 31.03.2025
Топ инфекционист обясни колко дълго е възстановяването след тежък менингит
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

На фона на тревожната информация за няколко болни от менингококова инфекция, сред които и смъртни случаи на 11-месечно бебе и 27-годишен мъж, лекари казват, че търсенето на ваксината се е увеличило.

препоръчано

13-годишното момче все още е в интензивно отделение. 11-годишният му брат със същата инфекция вече е изписан, като при него тя е протекла значително по-леко.

Доц. д-р Трифон Вълков, инфекционист и ръководител на Клиниката по невроинфекции в Инфекциозна болница, обясни и колко дълго може да е възстановяването след тежък менингокок.

„Това зависи в каква фаза е започнато лечението , няма как отговорът да е еднозначен, зависи от имунната система и имунния отговор на организма. Възстановителният период понякога може да продължи и седмици. Не винаги възстановителният процес завършва на 100%, понякога се наблюдава трайни неврологични последици“, обясни експертът пред Би Ти Ви.

Той даде пример с изключително рядко състояние, което стига до сепсис.

„Инфекцията може да стигне и до кръвообращението, инфекцията минава през него, за да може да се развият всички тези симптоми, инвазивната менингококова болест представлява един сепсис, и когато той стигне до централната нервна система, говорим и за развитие на менингит. Септичното състояние е много опасно, понеже с разпространението на причинителя с кръвта, той засяга много органи и системи, което може да стане свръх остър менингококов сепсис и да доведе до полиорганна недостатъчност“, каза доц. д-р Вълков.

Той успокои, че подобни случаи са изключение, а основно при среща с причинителя при 90% от хората всичко приключва с безсимптомно носителство.

„Понякога се наблюдават грипоподобни симптоми, които също преминават в едно носителство. Много е малък процентът в случаите, когато инфекцията да премине от дихателните пътища в кръвообращението и да се случат сериозно усложнения“, добави медикът.

По данни на Европейския център по контрол и превенция на инфекциозните заболявания в Европа 10% от населението може да е безсимптомен носител на тази инфекция. Или един на 10 души.

В случаите на епидемично разпространение, тези безсимптомни носители може да станат 40%.

За да се установи носителство се взима секрет от горните дихателни случаи и се прави микробиологичен тест. Ако се установи наличие на инфекцията, се лекува с антибиотици, за да се прекрати носителството.

Доц. Вълков обясни, че менигококовата инфекция е най-опасна за най-малките деца, но има ваксини, които може да се поставят и на 6-седмична възраст.

Той успокои, че предаването на инфекцията е в пъти по-ниско от  например някои варианти на коронавируса, т.е. в много по-малък процент се осъществява заразяването.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за облачния четвъртък - Овните да не бързат с взимането на важни решения, изкушения дебнат Скорпионите САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за облачния четвъртък - Овните да не бързат с взимането на важни решения, изкушения дебнат Скорпионите
ПИК TV x
Депутатите приеха закона за личния фалит на БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА на първо четене Депутатите приеха закона за личния фалит на БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА на първо четене
ново
Днес: 70
hot
най-четени новини в момента
Сега
20700
четат ПИК