Топ пулмологът д-р Александър Симидчиев с апел към всички: Ваксинирайте се максимално бързо
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Ваксинирайте се максимално бързо, без да гледате коя е ваксината. Вирусът се разпространява бързо, ние трябва да бъдем максимално бързи, за да ограничим неговото разпространение. Този апел отправи от ефира на БНТ топ пулмологът д-р Александър Симидчиев.
"Една седмица след поставяне на ваксината, започва изграждането на антителата. Една седмица след поставяне на втората доза се очаква защитеността ми да достигне до 94%", коментира още пулмологът.
Нямаме данни, че това е възможно, както и, че не е възможно, коментира той за различните ваксини и дали те могат да се комбинират помежду си, изтъкна доц. Симидчиев.
По думите му, в България няма да се прави клинично проучване на ваксините. Това, което обаче ще бъде проверено, е доколко ваксината работи успешно в популацията на българския ген.
При грипната ваксина се меняла обвивката на вируса, защото и вирусът на грипа се мени всяка година, докато при ваксината за коронавирус се очаква, че ще бъде по-стабилна.
"Реално, в момента, поне в структурите, в които работя, натоварването е по-ниско с 25-30%. Въпросът е дали това е трайно или е затишие пред буря“, изрази надежда доц. Симидчиев.
"Досега всичко, което говорим е, че всичко зависи от нас като общност. Ако ние се ваксинираме с достатъчна скорост, също ще бъдат защитени голяма част от хората. Ако не политиканстваме на дребно, имаме огромен шанс да се преборим с вируса“, апелира за пореден път той.
По думите му и от наблюденията, които има, доц. Симидчиев сподели, че вирусът оставя трайни следи в белите дробове.
"Вирусът се явява един голям тласък върху имунната система. Част от хората, за които се грижа в момента, са хора, които са имали такова състояние преди повече от два месеца. Това се нарича лонгковид. Това, което виждам, е че има един цял спектър от реакция на организма – в едната част на спектъра са хора, които имат сериозни увреждания, а в другата тези, които нямат“, обясни повече за клиниката на китайския вирус пулмологът.
Когато се доставят дозите ваксини и половината от тях остават като втора доза за същия човек, който е бил ваксиниран. Пазенето на втората доза е, за да осигурим дозите за всеки един ваксиниран, обясни повече за механизма на ваксинирането и разпределнието на дозите доц. Симидчиев.
Той сподели, че на него лично, втората доза трябва да му бъде поставена на 18 януари.