ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
При 5 от 10 марки мед, които са били тествани от експертите от "Активни потребители", са открити несъответствия със стандартите. Съдържанието на тези марки масово не покрива едно или повече от нормативно задължителните показатели за качество.
Ето ги резултатите от тестовете:
Една от тях ("Медун") не покрива и трите най-чувствителни критерия. Не може обаче да се каже, че фирмата е нарушител, защото ако се вгледаме в етикета ще забележим, че на него пише "пчелен продукт", а не "пчелен мед". В съдържанието му пък пише, че освен мед има и фруктозо-глюкозен сироп, т.е. захар. "Въпреки това го включихме в списъка за изследване, тъй като по всички други признаци продуктът прилича на мед и потребителите лесно могат да се подведат", обясняват от "Активни потребители", цитирани от offnews.bg.
Още четири продукта не покриват минималните изисквания по всички показатели за качество - български пчелен мед, мед пчелен полифлорен, многоцветен натурален мед и пчелен мед букет.
Оказва се, че най-често с продуктите не покриват/не отговарят по показателя "диастазна активност", който показва с най-голяма достоверност доколко медът е натурален. Тя зависи от няколко фактора като силата на пчелното семейство и интензивността на пашата, вида на растенията, почвите и климата, но при всички случаи нейната стойност трябва да надвишава 8 пункта, за да отговаря на нормативните изисквания.
Показателно за качеството на меда е и съдържанието на пролин. Пролинът е една от двадесете аминокиселини, изграждащи белтъците. Той се съдържа в свободна форма във всички видове мед в определени концентрации. По-ниското съдържание на пролин в продуктите е индикация за разреждане на меда със захарни сиропи или вода.
Хидроксиметилфурфурол (hydroxymethylfurfural) HMF пък е вещество с канцерогенно действие, затова в показателите за качество на меда е заложено изискването за максимално допустимо съдържание съдържание на това вещество. То се получава при нагряване на глюкозата в кисела среда. Образува се също и при продължително съхраняване меда, в резултат от разпада на фруктозата.
При два от продуктите са установени високи стойности нахидроксиметилфурфурол, което най-вероятно се дължи на нагряване при процеса на бутилиране на продукта, особено ако той е бил захаросан преди това.
За да минимизират рисковете от непокриване на този критерий, производителите просто трябва да извършват втечняването на захаросан мед при по-ниски температури не повече от 40-45 градуса Целзий.
Вижте тестваните показатели в таблицата:
При изпитването са приложени изискванията и методите за изпитване, посочени от International Honey Commission (HARMONISED METHODS OF THE INTERNATIONAL HONEY COMMISSION 2002, 2009), Наредба за изисквания към пчелния мед предназначен за консумация от човека от 2002г, CODEX standard for honey (12-1981) и Регламент 110/2001 на ЕС.