BG EN

ТРЕВОЖНО: Имунологът д-р Цветелина Великова: Вирусите мутират, скоро може да очакваме и южноафриканския щам у нас

Акценти

ТРЕВОЖНО: Имунологът д-р Цветелина Великова: Вирусите мутират, скоро може да очакваме и южноафриканския щам у нас

47850
на 01.02.2021
ТРЕВОЖНО: Имунологът д-р Цветелина Великова: Вирусите мутират, скоро може да очакваме и южноафриканския щам у нас
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Това, че първи случай на южноафриканският щам на коронавируса е изолиран в съседна страна означава, че скоро можем да го очакваме и у нас. Това каза пред БНР имунологът д-р Цветелина Великова от УМБАЛ "Лозенец” в София.

препоръчано

"Практиката показва, че дори разболяване на голяма част от населението не води до създаването на популационен имунитет. Конкретно при този, но това се наблюдава и в други райони по света – в някои региони на Бразилия, Япония, във Великобритания също. Вирусите постоянно мутират, възникват нови варианти. Целта на самите вируси е да бъдат по-заразни, по-адаптивни към промените и да могат да се разпространяват повече“, отбеляза д-р Великова. 

При южноафриканския вариант 90% от преболедувалите от основния вариант на пандемията могат да бъдат отново заразени. Притеснителното е, че всеки нов вариант на вируса потенциално се среща с възприемчиво население, заяви имунологът.

"Ние имаме имунитет срещу голяма част от аденовирусите, които сме срещали в нашето ежедневие. Това е една от причините за по-ниската ефективност на базираните на аденовируси ваксини", обясни д-р Великова.

Конструкциите на РНК ваксините много лесно могат да бъдат модифицирани, отбеляза тя.

"Разликата между различните видове ваксини срещу коронавируса е в това на какъв етап предлагаме на организма вирусния протеин", уточни д-р Великова. Тази на "Новавакс“ например е базирана на протеин.

"Разликата е в това на коя стъпка предлагаме на нашия организъм част от спайк протеина на вируса. Когато прилагаме протеинова ваксина, ние даваме готов белтък, готова част от вируса. Когато прилагаме РНК ваксина, даваме информация на организма как да произведе този белтък. Когато прилагаме вирус-векторна ваксина също даваме информация как да се произведе този белтък, но с още една допълнителна стъпка – през ДНК", обясни тя.

Ако бъде увеличена скоростта на ваксинацията, ако повече ресурси бъдат впрегнати, ще бъдат ваксинирани много повече хора. В момента при нас лимитиращият фактор е количеството на ваксините, смята имунологът.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последния понеделник на ноември: Ракът да не бърза със смяната на работното място, Лъвът да не е алчен САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последния понеделник на ноември: Ракът да не бърза със смяната на работното място, Лъвът да не е алчен
ПИК TV x
Нидал Алгафари пред ПИК TV: Единственият възможен вариант е Атанасов председател на НС, а Борисов премиер. ППДБ е време да се примирят, че Пеевски е фактор в политиката (ВИДЕО) Нидал Алгафари пред ПИК TV: Единственият възможен вариант е Атанасов председател на НС, а Борисов премиер. ППДБ е време да се примирят, че Пеевски е фактор в политиката (ВИДЕО)
ново
Днес: 6
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК