Три години след метеорита от Челябинск защита от космическите заплахи няма
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Тригодишнината от падането на метеорита край руския Челябинск стана за учените повод да отбележат и създаването на приложната наука за защита от небесни тела. Годишнината се отбелязва с нови открития и нови дискусии за възможностите за реализиране на програмата за противодействие на космическите заплахи.
През 2013 година ръководителите на руското Министерство на извънредните ситуации и космическата агенция Роскосмос се договориха за създаването на технология за отразяване на метеоритните атаки. Но според учените от Руската академия на науките (РАН) по този въпрос за три години няма измината и една крачка. Според руските учени реализирането на проектите ще отнеме повече от едно столетие. Но главното, според тях, е разбирането от властите на проблема, че космическата заплаха не е история от фантастичен филм, а реална опасност, способна да унищожи градове и да отнеме хиляди животи, посочва ТАСС. Преди година и половина и НАСА отбеляза, че усилията й да следи за опасни за Земята астероиди и да изготвя стратегии за защита от такива, са крайно недостатъчни.
През 2005 г. Конгресът на САЩ натоварва НАСА да започне работа по програма Near-Earth Objects (NEO), която да търси и засича астероиди с размери над 140 м в диаметър, които може да представляват потенциален риск за нашата планета. Тя трябваше да каталогизира 90% от тях до 2020 г.
НАСА е открила, описала и определила орбитите на повече от 11 000 подобни обекта от 1998 г. , но това са едва 10% от общо съществуващите по нейни оценки. Повечето от обектите, влизащи в критериите по програмата NEO изгарят в атмосферата, но някои може да достигнат земната повърхност и да нанесат огромни щети.
Именно метеорит с диаметър 18 м., който никой не е видял да се приближава до Земята, беше този над Челябинск. Той експлодира през февруари 2013 г. на 23 000 м. над града . Експлозията бе с мощността на 30 атомни бомби, но за щастие нямаше загинали хора. Нанесени бяха материални щети, имаше ранени.


