BG EN

Триото гръцки банкови спасители се оттегли

Балкани

Триото гръцки банкови спасители се оттегли

2871
на 10.07.2016
Триото гръцки банкови спасители се оттегли
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Тримата ръководители на гръцкия фонд за спасяване на банки подадоха оставки, след като правителството на СИРИЗА се огъна под натиска на международните кредитори да ускори изчистването на финансовия сектор. Арис Ксенофос, изпълнителен директор на Гръцкия фонд за финансова стабилност (ГФФС), заместника му Гиоргос Куцос и трети член на екипа им, Анастасиос Гагалис, бяха назначени преди по-малко от година от лявото правителство. Те се оттеглиха след като комисия от независими експерти реши, че не са били способни да управляват изчистването на лошите дългове, което трябва да започне следващия месец.

препоръчано

Оставките индикират отстъпление на премиера Алексис Ципрас от сблъсъка му с кредиторите по въпроса със справянето с необслужваните заеми, опорочаващи банковата система на страната. Ципрас и правителството му не желаеха да предприемат действия и настояваха, че нередовните платци на ипотеки и затъналите в дългове малки бизнеси трябва да бъдат предпазени от замразяване на активите им.

Много политици от СИРИЗА се противопоставят на плановете на банките да продават пакети от необслужвани заеми на фондове-„лешояди”, които са специализирани в събиране на подобни дългове. Оставките обаче показват, че Ципрас най-малкото се е съгласил с исканията на наблюдателите от ЕС и Международния валутен фонд за смяна на висшето ръководство на ГФФС като условие за отключване на 86 милиарда евро от третия спасителен пакет за страната. Георгиус Михелис, ръководителят без изпълнителни функции на ГФФС, ще остане на поста си, заяви представител на институцията. Новият изпълнителен екип ще бъде назначен на 18 юли и ще отговаря за дълго отлаганото преструктуриране на необслужваните кредити, които представляват повече от 50% от активите на четирите основни банки в страната. Ксенофос, бивш инвестиционен банкер, и екипът му извършиха успешна капитализация в размер от 14 милиарда евро на „Пиреус”, Гръцката национална банка, „Алфа банк” и „Евробанк” с участието на няколко инвеститори-активисти, включително Вилбур Рос, американски ветеран в оздравяването и Джон Полсън, известен хеджфонд-мениджър от Уол Стрийт.

Екипът също така отговаряше за оценяването на 50 членове на изпълнителните бордове на четирите банки, извършено от консултанта Спенсър Стюърт. Според източници, които са наясно с оценяването, ръководителят без изпълнителни функции Лука Кацели от Гръцката национална банка и още 16 други представители на бордовете ще изгубят постовете си, тъй като не отговарят на критериите в новия банков закон. ГФФС, най-големият акционер в гръцките банки, има контролни дялове в Националната банка и в „Пиреус” и по-малки в „Алфа” и „Евробанк”.

Ръководителите му обаче нямали „специализираните знания и опит”, нужни за справяне с проблема с необслужваните кредити, според източник, наясно с мнението на независимата комисия. Тя беше съставена от гръцкия финансов министър, като част от условията за получаването на третия спасителен пакет. „Това е сложен въпрос, който изисква умело ръководство, ако се цели прогрес по него с приемливо темпо”, заяви още източникът. „Алфа” и „Евробанк” имат отделни споразумения за прехвърляне на 1,2 милиарда евро необслужвани кредити към платформа на „KKR” – американски частен ликвидационен фонд.

Смята се, че националната банка преговаря за подобна сделка. „Пиреус”, която има най-голямо портфолио от необслужвани заеми, засега не е разкрила подобни планове. „KKR” ще управлява платформата чрез инвестиционното звено „Pillarstone” (основано през май т.г. – б.р.). То ще осигури финансиране на губещите, но жизнеспособни гръцки компании, както и експертиза относно оздравяването им. Европейската банка за възстановяване и развитие има 5-процентен дял в проекта.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата събота на декември: Овенът да се готви за никулденски купон, но да пази здравето си. Лъвът да не харчи излишно САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата събота на декември: Овенът да се готви за никулденски купон, но да пази здравето си. Лъвът да не харчи излишно
ПИК TV x
Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО) Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО)
ново
Днес: 7
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК