ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
След решението на ЦИК да откаже регистрация и на двете ДПС-та, казусът отива във ВАС, който трябва да реши коя от двете формации имат легитимна регистрация по закона за политическите партии.
ДПС-Пеевски има следните предимства пред ДПС-Доган:
1.Има печатът на ДПС.
2.Има ПГ на ДПС.
3.Има първо подадено заявление за регистрация, което е напълно редовно според Закона за електронното управление, пише Епицентър.
"Всяка политическа партия в България може да се регистрира за участие в изборите и освен това да участва в избрана от нея коалиция. Законът не допуска единствено една и съща партия да участва в избори на национално ниво в различни коалиции, т.е. една партия може да участва в една коалиция", заяви конституционалистът проф. Пламен Киров, който е убеден, че "с указанията и двете коалиции да представят документи, че ДПС не е част от техния състав, ЦИК наруши закона".
"В този смисъл изискването, което поставя ЦИК - партия ДПС да не участва в нито едната от двете коалиции, противоречи на закона, противоречи на Конституцията, противоречи и на здравата логика. Проблемът идва от това, че когато ЦИК приемаха документите на двете коалиции не бе отбелязано кое заявление е внесено първо по време и оттук произтича големият проблем, който не може да бъде решен от самите субекти - тези две крила в ДПС, или хората на двамата съпредседатели. Той може да бъде решен единствено и само от ЦИК", казва още проф. Киров.
В случая трябва да се прецени дали могат да бъдат подадени заявления за участие в изборите по електронен път и ако ЦИК прецени, че това е възможно, независимо че не всички документи могат да бъдат подадени по електронен път, но тук говорим само за заявления. Има закон за електронните съобщения, това че ЦИК не иска да го изпълнява е проблем на ЦИК. Има съдебен прецедент, свързан с регистриране на листи. То както е регистрирането на листи, така е и регистрирането на партии за участие в изборите. Каква е разликата?", чуди се той.
"Напълно основателно би могло да се оспорят изборите пред Конституционния съд. Това е едно формално нарушение и предполагам, че КС не би имал големи колебания да обяви изборите изцяло за незаконосъобразни. Защото на практика се лишава от участие в изборите една партия, която не е заличена, която отговаря на законовите изисквания. Това, че някой е регистрирал партията с двама съпредседатели, без да се замисля, че те могат да бъдат на различно мнение по важни въпроси, това е проблем на СГС, който е регистрирал такъв устав. Всеки съдия трябва да се замисли при разногласие на двамата съпредседатели какво може да се получи", заявява конституционалистът.