ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Президентът на САЩ Доналд Тръмп е подкрепил план за запазване на американското присъствие в Сирия, докато Иран не напусне територията ѝ, но това не означава задължително американско военно присъствие, според Джеймс Джефри, специалният пратеник на Тръмп в разкъсаната от война държава, пише американският вестник Washington Examiner.
Арабски съюзници и местни прокси сили, подкрепени от американската авиация, могат да заменят приблизително 2 000-те американски военнослужещи, които към момента са разположени там, след като президентската администрация на Тръмп започва нов тласък за „премахването на всички командвани от Иран сили от цяла Сирия“, заяви Джефри пред журналисти през тази седмица.
Планът за запазването на американско присъствие в Сирия, докато Иран не напусне, беше изложен през тази седмица от Джон Болтън, съветникът по национална сигурност на Белия дом, в коментар, който изглежда сякаш стои напълно противоположно на целите на Пенатогна.
„Няма да напуснем докато има ирански военнослужещи извън иранските граници, което включва и иранските проксита и милиции“, заяви Болтън.
Това постави въпроса за ролята на разположените военни сили на САЩ, които се бият там от 2014 година, за да победят „Ислямска държава“ – и нищо друго. Юридическата власт на Пентагона да води война там зависи от упълномощаване от времето на 11 септември 2001 година, покриващо „Ал Кайда“ и всички свързани с нея групировки, прието от Конгреса.
„Това ми звучи така, сякаш изпращаме войските си в Сирия, за да се противопоставим на Иран, особено защото тяхното изтегляне изглежда, че е зависимо от действията на Иран, а не от действията на Ислямска държава или нейното побеждаване“, заяви Сет Молтън, член на подкомисията за въоръжени услуги към Камарата на представителите.
Министърът на отбраната Джеймс Матис също отговори на въпроси от журналист за това дали разположената военна мисия в Сирия се е насочила към това да се противопостави на Техеран, което Матис отрече.
„Точно сега, нашите войници в Сирия са там за една цел и това е победата над Ислямска държава“, заяви Матис.
Политиката за Сирия и Иран на администрацията на Тръмп вместо това обмисля арабските съюзници на място като вариант за контриране на иранските сили.
Предполага се, че Болтън е помолил държави като Египет, Саудитска Арабия, Катар и ОАЕ за разполагане на арабски сили в страната, като част от преходен период, след като американските сили победят терористичната групировка.
Междувременно Тръмп даде да се разбере, че желае от страните в региона да започнат да поемат повече отговорност в Сирия и че ще изтегли американските военнослужещи „много скоро“.
„Свършихме страхотна работа в Сирия и в региона, изтребвайки Ислямска държава, което е и причината да сме там, и сме много близо до това да свършим с тази задача. След това ще обмислим какво ще правим“, заяви Тръмп по време на скорошна визита на президента на Полша в Белия дом.
Според Джефри изтеглянето на иранските сили и милиции в момента е едно от трите условия на президентската администрация за изтеглянето на американските войски. Другите две са пълното ликвидиране на „Ислямска държава“ и подкрепянето на мирния процес на ООН.