ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Съобразителни туристи успяха да потушат пожар в манастира Санкт Гален в Швейцария като заляха огъня със светена вода. По информация на полицията, пламъците в манастирската църква са тръгнали от паднала свещ, съобщава изданието „Локал”. Пожарът в абатството Санкт Гален в швейцарския град Сан Галон избухнал във вторник след като свещ подпалила перде. Пламъците бързо обхванали близката дървена пейка. Нанесените от пожара щети се оценяват на десетки хиляди швейцарски франка. Абатството е включено в списъка на обектите на Световното наследство на ЮНЕСКО през 80-те години на миналия век.
Преданията гласят, че манастирът е основан в 7 век. Най-ценни в манастирската библиотека са 100 000 страници средновековни ръкописи. Абатството Санкт Гален е в град Санкт Гален в едноименния швейцарски кантон. Интересното е, че не абатството носи името на града, а градът е възникнал около абатството, което придобило известност далеч извън пределите на страната. Преди около 600 години на това място се заселил швейцарският монах Санкт Гален, който заедно с група бенедиктински монаси основал свое абатство. То бързо се разраснало, натрупало богатства и се превърнало в едно от най-влиятелните и в главен център на Бенедиктинския орден. Малко след основаването на абатството през 719 г. монасите решили да построят красив манастир с църква, който да отговаря на голямото им влияние и да привлича християни от цял свят. През 13 в. град Санкт Гален толкова се разраснал, че бил обявен за независимо княжество. Населението му се занимавало предимно с отглеждане на зеленчуци, а жените станали известни с красивите дантели, които плетели. Монасите в абатството създали училище, което бързо придобило популярност и се превърнало в едно от най-значимите по това време в Швейцария.
Славата на Санкт Гален се разпростряла и през Средновековието абатството и градът стават едно от най-важните и значими места в Западна Европа. Тук идвали поети, философи, художници и учени от цял свят. Санкт Гален се превърнал в истинско културно средище. В началото на 19 век княжеството се присъединило към швейцарската конфедерация.