ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Колкото и да е странно за третата страна в Европа по брой на археологическите забележителности, в България все още има хора, които се двоумят дали трябва да се развива културно-историческия туризъм. Или да се набляга на традиционното море и планина. Нищо, че всеки знае какви възможности имат в това отношение други европейски страни. Това коментира известният археолог проф. Николай Овчаров.
Ето какво отбелязва още той:
Ето че практиката показва какво трябва да се прави. В дните между Коледа и Нова година свещеният град Перперикон е посетен от няколко хиляди души. Аз лично се убедих в това на 27 декември, когато бях там и видях на паркинга близо 100 коли. А при хубавото време имах чувството, че по улиците на древния град бродят толкова туристи, колкото през най-силния месец август.
Един от най-добрите екскурзоводи на Перперикон, историкът Георги Кючуков, ми се обади, че на 30, 31 декември и на 1 и 2 януари само той има заявки за 8 (осем) препълнени автобуси с туристи. Гидът е потресен и твърди, че „такова чудо“ не е виждал. Същото разказват и останалите екскурзоводи, които са на „пълна пара“ все едно е разгара на лятото!
Аз обаче знам как се нарича това явление. Нарича се „туризъм в четири сезона“, за който непрекъснато пишат в обещанията си маса български правителства. И докато в София умуват и пишат стратегии, ние в Източните Родопи го постигнахме. Реално на Перперикон, в Златоград, на Татул и на други забележителности по Нова година и в първите дни на 2023 г. ще преминат хиляди туристи. В момента хотелите в Кърджали, край околните язовири и в китния Златоград буквално се цепят по шевовете.
А на Пампорово и в Банско още чакат сняг…