ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Специалният кораб, който трябваше да положи тръбите за "Южен поток" напусна българското пристанище Бургас, за да започне работа по маршрута на "Турски поток", пише руското издание "Взгляд".
Турция за пръв път даде зелена светлина за инженерни проучвания в свои води. Проектът излезе от мъртвата точка, но за създаването на "поток" трябва нещо по-важно, коментира руското издание. Специализираният кораб, който трябваше да положи тръбите за "Южен поток" - Saipem 7000 в понеделник напусна бургаското пристанище, навлизайки в Черно море, съобщиха от глобалната система за позициониране на морски съдове "MarineTraffic". Castro Sei – другият кораб на компанията изпълнител на проекта (Saipem) обаче засега остава в Бургас. Първоначално "Saipem" беше нает от "Газпром" за полагане на тръбите за "Южен поток", чието изграждане Русия спря през декември, припомня РИА "Новости".
През последните шест месеца той стоеше в българското пристанище. На 8 май "Saipem" обяви подновяването на договора със South Stream Transport за изграждането на "Турски поток". Полагането на новия газопровод ще става с бързина от около три километра на ден. По-рано "Взгляд" съобщи, че Анкара накрая е разрешила инженерни проучвания в териториалните води на Турция.
Това предполага, че е започнало техническото изпълнение на важния за Русия газопровод, който трябва да реши проблема с транзита на газ през Украйна. Турска преса съобщи, че Анкара ще подпише за "Турски поток "без значение кой ще дойде на власт след последните парламентарни избори. Турция е зависима на 60% от доставките на руски газ.