Турски съд издаде заповеди за арест на ислямския проповедник Фетхуллах Гюлен и на журналиста Емре Улсу
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Съд в Истанбул издаде днес втора заповед за задържане на живеещия в САЩ ислямски проповедник Фетхуллах Гюлен, както и заповед за арест на турския журналист Емре Улсу, предаде ТАСС. Гюлен е обвинен в създаване на терористична организация, информира ДПА.
Турската телевизия Хабертюрк съобщи, че тези мерки са предприети в рамките на съдебно разследване по дело за незаконно подслушване на телефоните на членове на държавното ръководство.
Делото обхваща няколко десетки души, от които 27 са задържани в ареста. Те са обвинени за незаконно подслушване на телефонните разговори на над 100 души, включително на президента Реджеп Тайип Ердоган и премиера Ахмет Давутоглу, посочва ТАСС. Гюлен вече има издадена през декември заповед за арест по обвинения в създаване на престъпна групировка. Услу, който е журналист и бивш полицейски служител, за пръв път става обект на разследване във връзка с подслушването. Смята се, че Услу в момента се намира в САЩ.
Той работи за в. "Тараф", който неведнъж е публикувал материали, предизвикали недоволството на властите и превърнали се в предмет на съдебно разследване. В началото на февруари тази година съдът нареди задържането на журналиста заради публикувани от него "обиди и клевети" срещу тогавашния ръководител на националното разузнаване МИТ Хакан Фидан. Според някои турски медии именно журналистът Емре Услу стои зад профила "Фуат Авни" в Туитър, чрез който беше разкрита достоверна информация за предстоящи полицейски акции, насочени главно срещу последователи на движението на Фетхуллах Гюлен "Хизмет" (Служба).
Услу категорично отрече тези твърдения. Делото за подслушване се смята за част от борбата на официална Анкара с така наречената "паралелна държава" на Фетхуллах Гюлен. Турското правителство обвинява движението на Гюлен "Хизмет" в организиране на заговор за сваляне на управляващите и създаване на "паралелна държава". Според властите Гюлен има много последователи в средите на полицията и съдебната система, които стоят зад разследването за корупция, което разтърси турското правителство през декември 2013 г. и засегна лица, близки до властта.