BG EN

Турция блокира участието на Австрия в програми на НАТО

СВЕТЪТ ДНЕС

Турция блокира участието на Австрия в програми на НАТО

6756
на 24.05.2017
Турция блокира участието на Австрия в програми на НАТО
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Турция блокира участието на Австрия в програми на НАТО заради „постоянната антитурска позиция на Виена“, съобщиха турски дипломатически източници за в. „Хюриет“, цитирани от БГНЕС.

препоръчано

„Турция предприема мерки по отношение на участието на Австрия в дейността на НАТО, изхождайки от това, че страната представя своето антитурско настроение в различни платформи на ЕС“, заяви турски дипломатически представител.

Промяната в правилника на НАТО позволява на член на алианса да блокира страна, която не е членка, в бъдещите програми за сътрудничество. С предишните правила, Анкара нямаше право да посочва конкретна държава, която иска да изключи от сътрудничеството, но вече партньорските действия се планират индивидуално.

Изданието посочва, че Турция блокира за месеци участието на Виена в проекти за 2017 г., включително и военни учения.

Австрийският министър на отбраната Ханс Петер Доскоцил в интервю за Би Би Си отправи критика към ветото на Турция.

„Силно осъждам начина, по който действа Анкара. Това е безотговорно поведение срещу Австрия и затвърждава моето мнение, че е далеч от това да бъде част от ЕС“, каза Доскоцил.

Дипломатическото напрежение между двете страни се засили, след като австрийският външен министър Себастиан Курц заяви в края на миналата година, че страната му иска замразяване на преговорите на Турция за членство в блока.

Сподели:
Бомба x
Спортът променя тялото и ума Спортът променя тялото и ума
ПИК TV x
САМО В ПИК TV! Цветанка Андреева за метежите на Радев и ППДБ: Сценарият е да се дестабилизира цялата система и през следващата година да влезем в спиралата на нови избори и нестабилни парламенти (ВИДЕО) САМО В ПИК TV! Цветанка Андреева за метежите на Радев и ППДБ: Сценарият е да се дестабилизира цялата система и през следващата година да влезем в спиралата на нови избори и нестабилни парламенти (ВИДЕО)
ново
Днес: 2
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК