ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Централната банка на Турция повиши всички свои основни лихвени проценти, за да подкрепи националната валута, предаде Ройтерс.
Лихвата по едноседмичните рефинансиращи операции се увеличава до 10% от 4,45%, а лихвата по еднодневните кредити за търговските банки става 12% от 7,75%.
Турция е изправена пред засилен политически и икономически натиск да действа, след като през последните седмици лирата записа рекорден спад спрямо долара.
Слабата лира оскъпява вносните стоки, което подкрепя ръста на инфлацията и има неблагоприятно въздействие върху растежа. След като беше обявено решението на централната банка обаче, турската валута започна да се възстановява."Последните вътрешни и външни събития имат неблагоприятно въздействие върху възприятията на риска, което ще доведе до значително обезценяване на турската лира и подчертано увеличаване на рисковата премия", посочва се в изявлението на институцията, цитирано от New York Times.
"Централната банка ще приложи необходимите мерки, за да се ограничи отрицателното въздействие на тези събития върху инфлацията и макроикономическата стабилност", пише още в изявлението.
Заедно с Аржентина, Украйна и Тайланд вътрешните проблеми на Турция бяха къде повече, къде по-малко толерирани от инвеститорите, когато светът беше залят с евтини пари, посочва изданието. Сега обаче, след като Федералният резерв на САЩ започна да свива стимулите за икономиката, инвеститорите започнаха да изтеглят пари от развиващите се пазари и са по-склонни да накажат държавите като Турция заради политическите вълнения.
В първия ден на седмицата продължи тенденцията за силен спад на курса на турската лира към долара и еврото, съобщи телевизионният канал NTV. В резултат на недостатъчните стъпки на Централната банка на Турция е регистрирано ново рекордно ниско разменно равнище от 1$ = 2,35 турски лира. Има нов исторически рекорд и на курса на база валутна кошница (50% долар и 50% евро) в размер на 2,8212 турски лири.
От 23 януари Централната банка се намесва директно на валутните пазари. Банкери предполагат, че е продала над 3 милиарда долара, но в крайна сметка е очевидно, че не успява да овладее ситуацията.
Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган заяви, че се противопоставя на каквото и да е повишаване на основната лихва в страната, съобщава AFP.
"Аз съм против повишаването на лихвата сега, както винаги съм бил. Но аз нямам никаква власт да се меся в работата на централната банка. Надявам се, че те ще вземат правилното решение", заяви Ердоган.
Според експерти неговото изказване повишава риска от конфронтация с централната банка. Банката е под натиск от страна на правителството на Ердоган да не повишава процентната ставка, с цел запазване на икономическия растеж.
Турската икономика е нараснала с около 4,3% през 2013 г., след като през 2012 г. растежът се забави до 2,2%. МВФ обаче очаква инфлацията за миналата година да достигне средно 8 на сто.