Турция няма да разрешава нелегалното преминаване на имигранти в Гърция
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Властите в турската провинция Одрин няма да пропускат имигранти от Сирия или други държави от региона през границата с Гърция. Това съобщи губернаторът на провинцията Дурсан Али Шахин. Край контролно-пропускателния пункт на границата с Гърция са се събрали около 100 бежанци.
Те започнаха да се трупат там от 14 септември насам и властите им дадоха срок до днес да напуснат пограничната зона “Ние не можем просто да разрешим на тези хора да влязат на територията на Гърция. Ако те имат официално основание за пресичане на границата, споразумение или заявка от която и да е страна, че е готова да ги приеме, то тогава ще ги качим на самолети или автомобили и ще ги изпратим. До сега нито една държава не е отправила такава инициатива“, каза Шахин.
Бежанците от своя страна заявиха, че нямат намерение да напускат пограничната зона, освен ако не се срещнат с премиера Ахмед Давутоглу. В тази връзка губернаторът заяви, че „за съжаление такава среща не се е състояла“. Той допълни още, че премиерът е много зает, но утре представители на местното ръководство ще се срещнат с Давутоглу и ще обсъдят ситуацията. В същото време на централната гара в Истанбул все още около 1500 души бежанци продължават да чакат, след като властите не им разрешиха да стигнат до границата с Гърция.


