ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск посочи, че Брюксел ще бъде отворен за удължаване на Брекзит след 29 март, ако Обединеното кралство даде гаранции, че отхвърлената на два пъти сделка, изготвена от председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и британския премиер Тереза Мей ще бъде приета, пише базираното в Брюксел издание New Europe, цитирани от "Фокус".
Мей официално поиска от Туск да отложи датата на излизане на Лондон от 29 март до 30 юни. Искането трябва да бъде одобрено единодушно от 27-те лидери на страните-членки, които трябва да вземат решението на предстоящата среща на върха в четвъртък и петък.
„По това време не предвиждам извънреден Европейски съвет. Ако одобрите моите препоръки. Ако през следващата седмица в Камарата на общините има положителен вот, бихме могли да финализираме и формализираме решението за удължаване с помощта на писмена процедура“, каза Туск. „Дори ако надеждата за краен успех може да изглежда крехка, дори илюзорна, и въпреки че умората от Брекзит е все по-видима и оправдана, ние не можем да се откажем от търсенето - до последния момент - на положително решение“.
Европейските лидери са готови да дадат на Обединеното кралство „кратко отлагане“, ако британските депутати приемат сделката, която ще бъде основата на отношенията между Лондон и Брюксел след раздялата.
„В светлината на консултациите, които проведох през последните дни, считам, че ще бъде възможно кратко удължаване, но то ще бъде обвързано с положително гласуване на споразумението за оттегляне в Камарата на общините“, обясни Туск, като добави,
„Остава открит въпросът за продължителността на такова удължаване. Предложението на премиера Май за 30 юни, което има своите достойнства, създава серия от въпроси от правен и политически характер. Лидерите ще обсъдят това утре“.
Туск също намекна, че одобрението на неотдавнашното споразумение от Страсбург, което Юнкер и Мей обсъдиха миналата седмица, „е възможно“, тъй като „не създава рискове, особено ако се окаже помощ за процеса на ратификация във Великобритания“.
В последното си усилие да спаси споразумението за оттегляне, Мей се втурна в Страсбург на 11 март, където тя и Юнкер се споразумяха за пакет от правно обвързващи споразумения относно статута на ирландската граница.