ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Място в София, където да бъде изградено трупохранилище, търси работна група в Министерството на здравеопазването, в която участват и представители на МВР, прокуратурата и Столичната община.
Все още обаче няма направен избор на терен, няма и искане за подготовка на проект и документи за изграждане на ново място за съхранение на телата на починали хора, които не са потърсени за погребение, показа проверка на “24 часа” в Столичната община. Работната група не се е събирала от много отдавна и засега не е искано нищо от общината, казаха още оттам.
Една от причините за създаването на ново трупохранилище е, че най-голямата столична морга - тази в Клиниката по съдебна медицина на Александровска болница, е пълна на почти 200%. Най-старото тяло, което се съхранява там, е в камера от 2007 година. Постоянно в нея има около 130 трупа при капацитет от 75. Затова от управата на клиниката са създали организация - 4-те големи камери и 2-те по-малки са пълни с тела и трупни останки, съобщава 24 часа.
Тъй като трябва да се поддържа постоянна температура от -4 градуса, камерите работят постоянно. Това докарва сметки за ток от поне 20 хил. лева месечно. Заради претоварването се случва и те да се повредят. Което пък води до други проблеми - някои от специалистите отказвали да ремонтират камерите, най-вече заради зловонната миризма.
В същото време едва около 40 тела имат издадено разрешение за погребение, но близките отказват да вземат труповете. Причините са различни. Някои казвали, че нямат финансова възможност. Други, че са обидени на починалия си роднина и не искат да имат нищо общо с него. В случаите с останалите трупове обаче липсвало разрешение от прокуратурата или от полицията за освобождаване на телата от моргата.
Това може да се дължи на различни причини - неустановена самоличност на починалия или нужда от допълнителни експертизи, казват от държавното обвинение. И добавят, че в голяма част от случаите става дума не за тяло, а за трупни останки, например ръка.