УЖАСЯВАЩ СЦЕНАРИЙ: 30 милиона души може да загинат от жестока смърт до 2100 г.
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Учени прогнозират ужасяващ сценарий в ново изследване. Те предупреждават, че още до 2100 година 30 милиона души може да умрат от жестока смърт заради мръсен въздух и екстремни температури.
В новото си проучване изследователите от Института по химия „Макс Планк“ правят оценка на смъртността вследствие на двата фактора и стигат до заключението, че изменението на климата и замърсяването на въздуха могат да доведат до смъртта на милиони до края на века.
Прогнозите на учените идват след неотдавнашен доклад на ООН, който предупреждава, че Земята е на път да се повиши с „катастрофалните“ 3,1 градуса до 2100 г.
Докладът на ЕАОС е изготвен след проучване в над 30 страни, включително 27-те членки на ЕС
Вероятно Южна и Източна Азия ще пострадат най-много от части заради техните застаряващи населения и постоянни проблеми със замърсяването на въздуха.
За разлика от тях, в регионите с по-високи доходи като Западна Европа, Северна Америка, Австралия и Азиатско-тихоокеанския регион, се очаква да има повече смъртни случаи, свързани с екстремни температури, отколкото такива, причинени от мръсния въздух.
Тенденцията към повишаване на температурите вече се наблюдава в няколко държави в тези райони, включително САЩ, Англия, Франция, Япония и Нова Зеландия.
Ръководителят на екипа д-р Андреа Поцер предоставя тревожна статистика.
„През 2000 г. около 1,6 млн. души загиваха всяка година в резултат на екстремните температури както от студа, така и от жегата. До края на века при най-вероятния сценарий е броят да нарасне до 10,8 млн. души, приблизително седемкратно увеличение“, обяснява той.
Д-р Поцер подчертава въздействието на замърсяването на въздуха върху смъртността и отбелязва:
„При замърсяването на въздуха годишните смъртни случаи през 2000 г. са били около 4,1 милиона. До края на века този брой ще нарасне до 19,5 милиона, което е петкратно увеличение. Изменението на климата не е само екологичен проблем, то е пряка заплаха за общественото здраве“.
В подкрепа на неотложността на проблема, Жан Сциар, директор на Центъра за изследване на климата и атмосферата към Кипърския институт подчертава нуждата от мерки.
Температурите в Европейския регион се повишават около два пъти по-бързо от средните за света
„В момента се наблюдава тенденция към увеличаване на риска от климатични промени. Тези констатации подчертават изключителната важност на прилагането на решителни мерки за смекчаване на последиците от изменението на климата сега, за да се предотвратят бъдещи човешки жертви“, посочва Сциар.