Украйна: Руснаците готвят мащабна атака. Седем кораба в Черно и Азовско море - заредени с ракети "Калибър"
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Украинската информационна агенция УНИАН пише, че руските сили подготвят масирана ракетна атака. Съобщава се за седем руски кораба в Черно море и един в Азовско море, на борда на които имало ракети "Калибър".
През изминалото денонощие 12 руски ракети са били насочени към Киев, но всички са били прихванати и унищожени от системите за противовъздушна отбрана, съобщават въоръжените сили на Украйна. Нанесени са били 33 въздушни удара и 59 атаки със системи за залпов стрелба, има щети по инфраструктура, пострадали са и цивилни.
Зам.-министърът на отбраната Володимир Гаврилов заяви относно украинската контраофанзива, че за постигането на победа са необходими високоточни оръжия с голям обсег до 200 километра.
Украинските войски се сражават едновременно по няколко направления, като на юг има тактически успехи и напредъкът е до два километра във всяка посока.
ТАСС пише за над 30 обстрела от украинска страна по населени места в Донек с една цивилна жертва и девет ранени. Интервю за агенцията е дала говорителката на външното министерство Мария Захарова, в което казва, че някои инициативи за уреждане на конфрикта в Украйна съдържат идеи, които могат да дадат резултат, като конкретно посочва китайската инициатива.
По думите й обаче подобни инициативи са блокирани от - цитирам "режима в Киев, който сам си наложи забрана" за преговори с Москва.
Очаква се по-късно днес руският президент Владимир Путин да се срещне с африкански лидери, предлагащи посредничество в Украйна. Те бяха вчера в Украйна, където разговаряха с президента Володимир Зеленски.


